O týden odložili rozhodné slovo o výkupní ceně surového mléka vyjednavači z českobudějovické společnosti Madeta a z Mlékařského a hospodářského družstva Jih.

V pátek se vyjednavači rozešli, aniž by vyřešili několik měsíců trvající spory o to, za kolik bude vykupovat mlékárenský gigant produkci od zemědělců. Dál v nejistotě tedy budou setrvávat i zaměstnanci českobudějovického a strakonického závodu ohledně své budoucnosti. „Zatím jsme žádnou výpověď nedali,“ řekl za Madetu generální ředitel Milan Teplý. K případným změnám ale uvedl, že přesun některých výrob se uskuteční, ať dopadnou jednání jakkoliv.

Bez dohody o ceně mléka skončila páteční jednání mezi českobudějovickou Madetou a Mlékařským a hospodářským družstvem Jih. O to převratnější sdělení však šéf Madety vyslovil směrem k dlouhodobé perspektivě vztahů se zemědělci obecně. Naznačil, že je ochoten v budoucnosti jednat o tom, že by se významní producenti mléka stali akcionáři Madety.

Při jednáních o mléce jde o hodně. Zemědělci dodávají každý den Madetě 650 000 litrů syrového mléka. Za poslední půlrok prodělalo mléko obrovský cenový skok a jeho kupní cena za litr se vyšplhala z necelých osmi korun, kde byla ještě v prvním pololetí lonského roku, na více než deset korun za litr. Generální ředitel Madety Milan Teplý nabídl zemědělcům za prosinec 10,05 koruny, ale to jim nestačilo.

Odbyt v Německu

Dokonce Madetě vypověděli smlouvu, aby dosáhli lepších podmínek. Třetinu produkce dodává mlékařské družstvo do německého Chamu, kde se poslední cena pohybuje mezi jedenácti a dvanácti korunami za litr mléka.

O ceně se alejednalo bez výsledku. „O krůček jsme postoupili,“ zdůraznil však za zemědělce Zdeněk Houška. Obě strany si vyměnily návrhy smluv, které chtějí upřesnit 18. ledna. Shodly se také na tom, že mléko z družstva Jih by mělo do budoucna být nadále zpracováváno v Madetě.

„Navrhli jsme, že budeme platit nejvyšší cenu v České republice,“ konstatoval k jednáním generální ředitel Madety Milan Teplý. Doplnil ale, že kdyby akceptoval nákupní ceny jako v Německu, byly by na českém trhu výrobky z Madety neprodejné. Varoval, že i v zahraničí už mléko začíná ustupovat z mimořádného cenového výkyvu.

Nečekaně však šéf Madety připustil, že se v budoucnosti nebrání jednáním s velkými producenty mléka o případném vstupu do akciové společnosti.

Čtěte také zde.