Rozbořená památkově chráněná hřbitovní zeď se konečně dočká opravy. O to se má postarat nový majitel – obec. Na tu v nejbližší době přejdou vlastnická práva.

Zeď už je téměř tři roky v dezolátním stavu. Její rozvalení odstartovala dopravní nehoda, o další se postaralo přetížení sousedící silnice kamio〜novou dopravou. Na pozvolné devastaci měla podíl i povodeň v roce 2002, která podmáčela celý hřbitov.

Zeď povolila kvůli otřesům

„Začalo to před pár lety, kdy opravovali silnici v Kasejovicích. Všechna auta, co jezdila z Českých Budějovic na Nepomuk, to brala přes Lnáře. Denně tudy projela tak stovka kamionů. Kvůli otřesům se pak začala zeď uvolňovat,“ popsal Jiří Choura ze Lnář.

Řidiči už se zúženou vozovkou počítají. „Protože v tomhle stavu to je už dlouho. Zrovna v místech, kde je špatně vidět a tak se musí při průjezdu dávat pozor, i když je tam omezená rychlost,“ zmínil se Jaroslav Fous z nedalekého Březí.

Církev souhlasís převodem

Kamenná zeď a hřbitov byla v majetku církve – Římskokatolické farnosti Lnáře. Problém spočíval v tom, že církev neměla na opravy dost finančních prostředků.

Obecní úřad se zas z titulu správce hřbitova nemohl ucházet o dotace. To se nyní změní. „Zažádali jsme o převod vlastnictví hřitova i se zdí a nyní je darovací smlouva před podepsáním. Jako budoucí majitelé už můžeme shánět dotace na opravu. Borcení zdi chceme zastavit i za cenu, že do oprav ponejprv vložíme vlastní prostředky a peníze ze sbírky, která kvůli tomu byla vypsaná,“ řekla starostka Stanislava Mašková.

Církev nemá na opravy dostatek prostředků. Část zdi po dopravní nehodě ještě opravila, ale na rekonstrukci nedošlo. „Hřbitovy postupně bezplatně převádíme na obce po celé diecézi, pokud o to projeví zájem. Většinou jde o formální záležitost, protože se o hřbitovy stejně obce starají,“ potvrdil diecézní stavební technik Biskupství českobudějovického František Mrosko.

Obec se pustí do oprav

S opravou začne obecní úřad už letos. „Kvůli bezpečnosti chodců a také proto, že zeď už dlouho hyzdí průjezd obcí,“ zdůraznila starostka. Dodala, že tím, že se opraví rozvalená zeď, zajistí se do budoucna i statika hřbitovního kostela sv. Mikuláše. První zmínky o něm jsou ze 14. století.