Lékárny před Novým rokem zažily, co je opravdový frmol. Pacienti se chtěli ještě před zavedením poplatků u lékaře a za recepty zásobit léky.

„Největší šrumec byl před Vánocemi a ještě mezi svátky. Lékaři ordinovali do posledního dne a bylo vidět, že lidé toho opravdu dost využívali,“ řekla Deníku jedna z pracovnic lékárny Aquileia ve Vodňanech.

Lidé se chtěli předzásobit a brali léky všeho druhu. Na předpis i volně prodejné.

Také volyňská lékárna má už největší nával za sebou. „Po Novém roce už je běžný provoz. Nejvíce lidí přišlo před Vánocemi,“ uvedl lékárník.
Pacienti prý se zásobovali různými léky. Nejde říci, že by se zaměřovali na nějaký druh. „Každý si chodil pro to, co pravidelně užívá a co momentálně potřeboval,“ doplnil.

V jedné ze strakonických lékáren nás informovali, že lidé před svátky hodně sháněli i léky proti nachlazení jako paralen, coldrex, acylpyrin nebo ibalgin.
Od 1. ledna se na ně totiž místo pěti procentní vztahuje devíti procentní DPH a jejich cena tak šla nahoru.

A jaké medikamenty jdou na odbyt po Novém roce? Z volně prodejných léků si podle lékárníků zatím pacienti kupují bez předpisu, jako doposud, hlavně léky proti chřipce a nachlazení. Jako například sirupy, kapky do nosu acylpyrin a podobně. Po svátcích se totiž podle lékařů hodně rozmohly chřipky.
Lidé by si ale měli v současné době dobře rozmyslet, jaké léky si nechají předepsat. „Některé je totiž výhodnější koupit bez lékařského přepisu. Jako například paralen. Volně ho koupíme do deseti korun, s návštěvou lékaře (30 korun) a se zaplacením položky za předpis (30 korun) by sice pacient nic nedoplácel, ale dohromady by hradil na poplatcích mnohem více,“ poradila jedna z lékárnic.

„Všechny poplatky jsou nepříjemné, ale co člověk nadělá, zdraví je přednější, a tak k doktoru musím. Ať se platí nebo ne. I v lékárně člověk těch třicet korun dá. Bez léků se neobejdu,“ zmínil se Jaroslav Švec z Blatné.

Za poplatky není rád ani Josef Havrda ze Strakonic. „Nemůžu ale dělat nic. Návštěvy u doktora neomezím, beru prášky na tlak, a když mi dojdou, musím si dojít nechat napsat jiné. Ty peníze za to dát musím, protože to potřebuji,“ poznamenal.

Čtěte také zde.