Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek v úterý představil veřejnosti brožuru Návod na použití českého zdravotnictví v roce 2008. Kde ji získají lidé? Není ani v ordinacích ani v lékárnách.

Podle tiskového odboru ministerstva zdravotnictví je zatím její šíření dvojí. K dispozici je na webových stránkách ministerstva a v tištěné formě ji má tato instituce zatím v třiceti tisících výtiscích. Masověji se má na veřejnost dostat prostřednictvím médií. S jejím rozesíláním lékařům a do lékáren se nepočítá.

Oslovení lékaři potvrzují, že se zatím pacienti o podrobnosti kolem plateb nezajímají. „Neptají se, ale určitě budou aktivní a dříve nebo později si příručku každý sežene,“ uvedla strakonická praktická lékařka Kamila Straková.

Mezi lidmi už určité povědomí o platbách u lékařů, v nemocnicích, na pohotovostech a v lékárnách je. „Ale kde a jak budeme platit, to ještě nevíme,“ krčí rameny starší ženy v čekárně u lékaře. Od ledna nás čekají čtyři základní typy poplatků: 30 korun za návštěvu u lékaře, 30 za výdej léku na předpis, 90 za návštěvu pohotovosti a 60 korun za den pobytu v nemocnici.

Zavádění regulačních poplatků se lidem nelíbí. „Přinese to administrativní komplikace, zatěžování a časové prodlevy v ordinacích,“ řekl důchodce Ladislav Švec ze Strakonic. Rovněž mu není jasné, kam poplatky půjdou.

Peníze zůstanou tomu, kdo je vybere – lékařům, pohotovostem, nemocnicím a lékárnám. „I když se počítá s tím, že třetinu spolknou administrativní náklady. Lékárníci pocítí snížení marže. Pacienti budou na dražších lécích méně doplácet. Levné léky bude výhodnější kupovat bez receptů,“ informoval v krátkosti tiskový mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Zavedení poplatků by se podle jeho slov mělo projevit ve zlepšení zdravotní péče.