Deštivé počasí dělá vrásky provozovatelům kempů a tábořišť. Návštěvníci je opouštějí.
Katovický kemp Ostrovec měl vloni okolo tisíce návštěvníků. „Letos jsme zaznamenali pokles ubytovaných nejméně o třicet procent,“ uvedl provozovatel Pavel Bradáč.

To potvrzují samotní kempaři.
„Minulý víkend jsme byli s partou v kempu Ostrovec v Katovicích. Chtěli jsme zůstat do úterý, museli jsme však kvůli přívalovým dešťům odjet už v pondělí,“ potvrdil Jan Ferles z Čelákovic, který v Katovicích kempoval s ostatními členy své kapely Evergreen kvartet. „Každý večer jsme tu hráli, je to výborný kemp. Rád bych sem zavítal ještě koncem července, záleží však na počasí,“ doplnil Jan Ferles. Prázdnotou zeje i kemp Kolčava v obci Strašice. „Zatím nemáme žádného návštěvníka. Hlavním důvodem je bezpochyby počasí. Minulé pondělí jsme měli dokonce zaplavenou přístupovou cestu,“ řekl za kemp Kolčava Miroslav Havel. Provozovatelé doufají, že se počasí co nejdříve umoudří a lidé se do kempů jen pohrnou. „V blízké době by měl přijet tábor z Poříčí, který k nám jezdí každým rokem. Snad bude brzy hezky, abychom mohli uvítat další návštěvníky,“ doplnil Miroslav Havel.

Podle meteorologů se máme na letní počasí těšit tento týden. „Od úterka se teploty vyšplhají ke třicítkám,“ potvrdil Zdeněk Vondra z meteorologické stanice Kocelovice .

Kempaři se shodují: Vzniklou ztrátu už nedoženeme.

Rodina Pechačova z Kladna jezdí do chatek provozovatele Charvát Milavý ve Velké Turné pravidelně každý rok. Nejinak tomu bylo letos. „S manželkou sem jezdíme už dvacet pět let. Dříve jsme spávali ve stanu, posledních deset let přebýváme v chatičce, je to pohodlnější. Kromě toho tu máme i vlastní sociální zařízení,“ potvrdil Jaroslav Pechač. Deštivé počasí jim moc nevadí. „Před chatkou máme verandu, kde můžeme sedět i při dešti. Letos tu však nemohu moc houbařit, což mě trochu mrzí. Po neustálých deštích jsou houby akorát rozmočené,“ povzdychl si Pechač.

Z devadesáti procent jezdí do těchto chat stálí zákazníci. „Špatné počasí nás vůbec neovlivnilo, střídají se zde stále stejní návštěvníci. Většina z nich už má chatku rezervovanou několik měsíců dopředu,“ upřesnila provozovatelka Marie Charvátová.

Věra Šindelářová z Prahy zase kempuje pravidelně v Autokempu Milavý. „Mívali jsme karavan, nyní jsme si pořídili mobilheim – mobilní dům. S manželem jsme v důchodu, do kempu jsme tedy přijeli už v březnu. Nemůžeme si to tady vynachválit. Plánujeme, že zůstaneme nejméně do půlky října,“ sdělila Šindelářová.

Počasí zatím kempujícím moc nepřeje. Podle místostarosty Velké Turné Pavla Šípka to letos s návštěvností kritické není. „Kvůli deštivému počasí je počet kempujících určitě o něco slabší než vloni, tak hrozné to však také není. Domnívám se, že tu bude ještě mnoho turistů, počasí už se snad umoudří,“ uvedl Šípek.

Že bude dobré počasí, doufá i provozovatel strakonického kempu Otava Jaromír Švec. „I u nás je to s návštěvníky zatím slabší. Musíme jen doufat, že se počasí zlepší,“ řekl Švec.

MAGDALÉNA KADAŇOVÁ