Za sobotním kolapsem Josefa Kalbáče (KDU–ČSL) při volbě prezidenta může být vyhrožování. Senátor se na toaletách setkal s mladíkem, který mimo jiné řekl “. . . jestli bude zvolen Václav Klaus, bude to mít důsledky pro celou KDU–ČSL včetně Josefa Kalbáče . . .“ (server Novinky.cz). Senátor a předesda klubu skončil ve strakonické nemocnici.

„Bylo to hrozně rychlé. Asi bych ho už ani nepoznal. Ale vše vypadalo, že na mne musel být připravený, protože mne oslovil pane místopředsedo,“ řekl Strakonickému deníku Josef Kalbáč. Než opustil toaletu, byl mladík pryč.

Setkání ho natolik rozrušilo, že se mu udělalo nevolno. „Vzal jsem si prášek, protože se už několik let léčím na arytmii. Nakonec mne ale musel jeden příbuzný odvézt do strakonické nemocnice k primáři Hornému,“ dodal Kalbáč. Senátor se tak od sobotního odpoledne zotavuje na jednotce intezivní péče interního oddělení strakonické nemocnice. „Byl v prekolapsovém stavu. To je stav těsně před mdlobou. Vše je navíc komplikováno probíhajícím virovým onemocněním,“ uvedl ředitel nemocnice Tomáš Fiala.

„Už jsem odpojený od přístrojů a cítím se lépe. Ale na osobní setkání to zatím ještě není,“ sdělil nám včera po telefonu. Jak dlouho si v nemocnici poleží ale zatím předjímat nechtěl. „Ještě nevím, zda se pátečního pokračování voleb zúčastním,“ vysvětlil.

V pátek dal hlas Václavu Klausovi a kdyby se zúčastnil i sobotního pokračovaní a volil stejně, prvním mužem České republiky by byl nynější prezident. Právě tento jeden chybějící hlas je od soboty zdrojem mnoha spekulací. „Ani jeden není naším kandidátem, takže i náš klub je názorově rozdělen. Nemám pocit, že bych zrovna já rozhodoval o tom, zda bude prezidentem Klaus, nebo Švejnar,“ vyjádřil.

Sobotní incident nechce dále rozebírat. Nijak se ale netají tím, že politické zákulisí je volbou prezidenta hodně emotivní. „Tajná volba by byla důstojnější,“ myslí si Kalbáč.

V pátek začíná druhá volba prezidenta ČR.

Čtěte také zde