Záchranné akce na jezu u strakonického hradu by do budoucna mohlo usnadnit ocelové lano natažené nad ním, z něhož by bylo možné se k zachraňovanému spustit. S touto myšlenkou přišli strakoničtí profesionální hasiči.

Podle ředitele Hasičského záchranného sboru Strakonice Oty Šmejkala je to jeden z nápadů, který by jim v takových případech určitě výrazně pomohl. „Zatím je to ale jen idea, všechna jednání jsou teprve v začátcích,“ do­dal.

Jak uvedla mluvčí městského úřadu Marie Kotlíková tuto aktivitu podporuje i strakonická radnice. „Městský právník ale stále ještě prověřuje možnosti umístění jak takového lana, tak i stojanů se záchrannými kruhy, a to nejen pod hradem, ale případně i na jiných vhodných místech,“ zmínila se. Zcela jasné musí totiž být nejen umístění, ale i to, kdo se bude o takové zařízení starat a kontrolovat, zda je bez závad. To má zabránit situaci, že jej někdo poškodí a ono pak při záchranné akci selže.

Také Povodí Vltavy, s.p., do jehož správy řeka Otava patří, takové kroky podporuje. To potvrdila i mluvčí této firmy Petra Krainová. „Podmínky umístění takového záchranného zařízení v jednotlivých lokalitách jsou různé, a tak se k tomu vždy musí vyjádřit správce toku. Zpravidla ho pak provozuje hasičský záchranný sbor nebo obec,“ vysvětlila. Z obecného úhlu pohledu ale jejich instalaci ze strany Povodí Vltavy prý nic nebrání.

„V první řadě je však potřeba apelovat na osobní zodpovědnost jednotlivců, kteří často neuváženě i přes opakovaná varování hazardují se svými životy,“ zdůraznila.

Podobného názoru jsou i lidé, které jsme oslovili přímo u jezu. „Mnozí lidé na naše rady vůbec nedají. A záchranné lano či kruhy? Kdoví jak dlouho by odolaly vandalům,“ sholi se.

Petra Krainová se zmínila také o tom, že podobné lano na Pětikolském jezu u strakonického hradu stále je, ale slouží pouze pro montáž provizorního hrazení a je tedy součástí technologie vodního díla.