Od Nového roku pro matky s malými dětmi existuje možnost výběru třírychlostní mateřské dovolené. Pokud se ovšem rozhodnou vrátit do zaměstnání už po dvou letech, nemají zatím příliš možností, kam svoje ratolesti dát.

Málokterá má maminku či babičku, která by se o potomka mohla celodenně starat. Paní na hlídání také není řešením. Ceny se totiž dnes pohybují až kolem šedesáti korun za hodinu. „To by mi z výplaty asi moc nezbylo,“ konstatovala Martina Kubíčková, která je doma s dvěma dcerami ve věku tři a jeden rok. Zatím prý do práce příliš nespěchá, ale se stále rostoucími náklady na domácnost prý může názor brzy změnit.

Jako vhodná možnost by se jevily jesle. Takové zařízení však na Strakonicku již dávno neexistuje. „Mívali jsme kdysi třídu pro děti od dvou let. Od té doby, co byla prodloužená mateřská, však už není,“ zmínila se včera vedoucí Mateřské školy v Katovicích Lenka Kudějová.

Ve strakonických mateřinkách bylo k začátku školního roku zapsáno 721 dětí. Těch, kterým ještě nebyly tři roky, je ale minimum. Jedná se třeba o výjimečné případy, kdy matka nastupuje do zaměstnání a dítěti budou tři roky už brzy. „Město Strakonice v současné době otevření jeslí nepřipravuje,“ doplnila vedoucí oddělení školství radnice Miluše Vacková.

Lépe na tom nejsou ani další města okresu, ať už je to Volyně nebo Blatná. Také ve Vodňanech ani jedna z tamních mateřských škol v současné době děti mladší tří let nepřijímá.

Názory maminek čtěte zde.