Maminky chtějí ve Strakonicích jesle. Tento požadavek zazněl na diskusním fóru Zdravé město Strakonice. Radnice ale zatím jejich zřízení neplánuje. O zřízení hlídání pro děti ale začalo uvažovat mateřské centrum Beruška.

Myšlenka hlídání dětí se líbí i matce dvou dětí Janě Vandové z Pracejovic. „Je tam domáčtější prostředí než v jeslích. S dětmi tam chodím a vím, jak to tam vypadá. Centrum je navíc pro malé děti dobře vybavené,“ poznamenala Vandová.

Jesle ve Strakonicích nejsou ani jedny. „Město zatím jejich zřízení ani neplánuje,“ uvedla vedoucí odboru školství Miluše Vacková.

Hlídací služba by ale mohla fungovat při Mateřském centru Beruška. „Pokud by byl ze strany maminek opravdu zájem a město se do zřízení jeslí nepustilo, začali jsme uvažovat o tom, že bychom zkusili zajistit hlídací službu,“ řekla za mateřské centrum Jitka Vápeníková.

Případné spojení hlídání s mateřským centrem vidí jako velkou přednost. „Maminky by tu nemusely děti hned nechávat, ale mohly by párkrát přijít na některý z programů, aby se děti otrkaly. Toto prostředí už by pro ně nebylo pak úplně cizí,“ myslí si Jitka Vápeníková.

Upozornila však na problémy s místem. „Mateřské centrum je dost malé i pro pravidelné aktivity, které tu pořádáme. Město by nám muselo vyjít vstříc s jinými prostorami,“ uvedla jednu z překážek Vápeníková.

Ta sama si myslí, že podobné služby, jaké nabízí jesle, budou potřeba. „Většina školek je už teď přeplněna. Matky končí mateřskou dříve a tak by se jim podobné služby rozhodně mohly hodit,“ poznamenala.