„Můj ortoped mi začátkem ledna předepsal deset injekcí Dolminu s tím, že je musím dostat každý den včetně víkendu. A že mi je zdarma píchnou na pohotovosti,“ řekl nám Vladimír Pavelka v redakci. Opak byl ale pravdou. Po aplikaci v sobotu 5. ledna po něm chtěl lékař na pohotovosti 90 korun. „Řekl jsem, že si všechno zjistím a že pokud budu v neprávu, zaplatím,“ dodal. Šlo o dvě soboty a dvě neděle, takže celkem o 360 korun. Na pohotovosti v Českých Budějovicích se dozvěděl, že platit nemá. „Hned v neděli jsem to řekl sestře, která mi den předtím injekci píchla a že nic platit nebudu. Řekla mi, že má jiné příkazy a tak jsem v počítači veden jako neplatič,“ dodal. Jméno svého ortopeda uvést nechtěl. „Je to fajn chlap a já nechci, aby měl kvůli mě potíže. Nejde mi o peníze, ale o to, jak to s placením je,“ vysvětlil.

Tím začala jeho telefonická anabáze – krajská pohotovost v Českých Budějovicích, sekretariát strakonické nemocnice, ministerstvo zdravotnictví. „Na pohotovosti v Českých Budějovicích mi řekli neplatit, na sekretariátu nemocnice neplatit, úředník na ministerstvu a šéfka jednoho odboru platit. Tak kde je pravda?“ ptá se pan Pavelka.

Kontaktovali jsme ministerstvo zdravotnictví a hovořili se spoluautorkou nové právní úpravy a ředitelkou odboru dohledu nad zdravotním pojištěním Ivanou Jenšovskou. S tou mluvil i pan Pavelka. „Chyba vznikla asi hned na samotném počátku. Injekci může aplikovat o víkendu nebo svátku i praktický lékař pana Pavelky. Je za to bodově ohodnocen a pan Pavelka by platil 30korunový poplatek. Injekci mu ale může píchnout i sestra nebo pracovnice domácí péče, v tomto případě by neplatil nic,“ řekla pro Strakonický deník.

Předtím ovšem Vladimír Pavelka komunikoval s jiným pracovníkem ministerstva, Petrem Běhounkem. „Poradil mi neplatit,“ řekl Vladimír Pavelka. „Asi jsme si nerozuměli,“ tvrdil Deníku o několik hodin později Běhounek. To, že se o věc zajímají noviny, se mu nijak zvlášť nelíbilo. „Mám svědky na to, že mi řekl neplatit,“ oponuje Pavelka.

Jde tedy o to, že pokud injekci píchne lékař ve své ordinaci, pacient zaplatí 30 korun za vyšetření. Záleží jen na lékaři, zda stačí jedno, nebo jich bude více. „Mezi lidmi i lékaři je rozšířen názor, že injekce se neplatí. Pokud ji ale aplikuje lékař nebo sestra na pohotovosti, pacient musí zaplatit 90 korun,“ řekl šéf strakonické záchranky Martin Kubíček.

Vladimír Pavelka tedy musí zaplatit 360 korun. Jistě ale není zdaleka jediným člověkem, který se do podobných potíží dostal.

„Bereme to pouze jako nedopatření, ne jako úmysl. Osobně si myslím, že metodické pokyny dojdou v budoucnu ještě dalších zpřesnění,“ doplnil Kubíček.