Malé obce investují miliony do čistíren odpadních vod. Podle závazku vůči Evropské unii je musejí mít i ty nejmenší, do 500 obyvatel, nejpozději do roku 2015.

„Budujeme kořenovou čistírnu. Vyjde nás na téměř sedm milionů korun, a to bez projektových prací. Sami by〜chom to neutáhli, proto jsme zažádali o dotaci, dokud byla ještě šance ji získat. Až o ně bude hromadně žádat většina obcí, myslím, že už by nám žádnou nikdo nedal,“ uvedl starosta Hoštic u Volyně Luděk Bělohlav.

I přesto musela obec s přibližně 170 obyvateli milion a půl přidat ze svého. „I na tuto částku jsme si museli vzít úvěr,“ podotkl starosta.
Náročná bude výstavba čistírny i pro Pohorovice. Ty mají roční rozpočet kolem půl milionu korun. „Počítáme s dotací, jinak na ni nedosáhneme. Snad to vyjde,“ zmínil se starosta obce Zdeněk Kothánek.

Pohorovičtí uvažují o kořenové čistírně s biologickým rybníkem. Už pro ni mají místo v územním plánu.

Jak to s dotacemi vypadá, jsme se ptali na ministerstvu životního prostředí.

V operačním programu pro roky 2008 - 2013 bude možné podpořit výstavbu čistíren odpadních vod v obcích nad 2000 obyvatel. Ty musejí zajistit čištění do konce roku 2010. Šanci na podporu mají i menší obce, pokud se nacházejí v chráněných územích. Další jednání na toto téma probíhají mezi ministerstvy životního prostředí a zemědělství,“ řekla za tiskové oddělení ministerstva životního prostředí Jarmila Krebsová.