Nový sportovní stánek na stadionu na Sídlišti ponese název Házenkářská hala Strakonice. První trénink oddílu házené se v ní koná v pondělí 5. ledna. Slavnostní zahájení, první utkání i doprovodné akce jsou pak naplánované na 24. ledna.

Podle předsedy oddílu házené TJ ČZ Strakonice Jiřího Dobeše je to více než po deseti letech snažení o její vznik. Kryté hřiště s odpovídajícími parametry pro ligové zápasy totiž ve Strakonicích dosud chybělo a museli na ně dojíždět do sousedního Písku. „Znamenalo to spoustu času navíc i peněz za cesty. Navíc na zápasy nejezdili fanoušci a malí házenkáři neměli správnou motivaci,“ zmínila se hráčka i trenérka žen Eva Krausová. Ona byla zároveň jednou z těch, kteří mají na uskutečnění plánu na vznik haly velký podíl.

Montovaná hala, která vznikla na místě jednoho z venkovních házenkářských hřišť, stála téměř 27 milionů korun. Deset milionů získali házenkáři od ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Asi 15 milionů přidalo město. Podle starosty Pavla Vondryse k nim přibylo před koncem roku 1,7 milionu korun, které odsouhlasili v listopadu zastupitelé.

Vytrvalost: Třicet let bojovali házenkáři o důstojný stánek

První myšlenky na vznik házenkářské haly spadají podle předsedy oddílu Jiřího Dobeše někam do let 1976 až 1978. „Tehdy vznikala malá sportovní hala v ulici Máchova,“ doplnil.

Konkrétnější podoby nabyly tyto snahy v letech 1995 až 1998. Pokusy domluvit se na společné investici se střední průmyslovou školou ale nevyšly. V roce 2004 padlo rozhodnutí zastřešit již existující asfaltové hřiště na stadionu na Sídlišti, tedy postavit montovanou, tudíž i levnější, halu. Zděná by přišla na desítky milionů korun. „Hala nakonec vznikla ve spolupráci s městem Strakonice a za vydatné podpory dotacemi,“ dodal Jiří Dobeš.

Poprvé házenkáři s žádostí o dotaci neuspěli, tak to znovu zkoušeli v roce dalším. Z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy nakonec dostali tři miliony korun. Zbytek do potřebných deseti milionů na první etapu šel z městské kasy. Ještě v roce 2006 začala celá výstavba důstojného stánku pro házenou. Kromě obloukové konstrukce střechy došlo i k úpravě asfaltové plochy. „V dalším roce jsme se žádostí o dotace neuspěli, a tak mohla stavba pokračovat až za rok,“ zmínil se Jiří Dobeš. V roce 2008 házenkáři získali od ministerstva školství dotaci 7,5 milionu korun. Zbytek do 15 milionů dalo město. V rámci této etapy vznikly štíty, zateplení, tribuna, umělý povrch, osvětlení a podobně.

Hala je v majetku TJ ČZ Strakonice. Podle místostarosty Pavla Pavla se o ni bude starat Správa tělovýchovných a rekreačních zařízení, což je městská instituce. „Město bude přispívat i na provozní náklady,“ poznamenal. Halu nebudou využívat jen házenkáři. „To by nepokrylo kapacitu,“ podotkl. Prostor v ní dostanou například i florbal a sálová kopaná.

Hala je splněným snem mnoha lidí

Více než čtyřicet let byl u vývoje strakonické házené i bývalý sekretář oddílu třiašedesátiletý František Třeštík.

Kde se ve Strakonicích původně házená hrála?

Plocha určená pro českou házenou byla po celá léta na stadionu na Sídlišti na místě škvárového hřiště, kde je dnes umělka.

Lidé ve Strakonicích si ale asi pamatují hlavně dvě hřiště směrem ke sportovní hale . . .

S přechodem na handbal vzniklo hřiště, kde se v současnosti nachází nová krytá hala. Družstev v oddíle, zejména těch mládežnických, však přibývalo, a tak bylo vybudováno další hřiště. Strakonice tak měly jedno asfaltové a druhé s povrchem z nisaplastu.

Jaké nejvyšší soutěže se v průběhu let ve Strakonicích hrály?

Kvalita oddílu házené postupně víc a víc rostla a přibývalo také ligových soutěží. V jedné době v nich bylo dokonce pět družstev – II. liga mužů, II. liga žen, I. liga mladších dorostenců, I. liga starších dorostenek a II. liga starších dorostenců.

Proč se mistrovské zápasy nehrály ve Strakonicích?

Podle nařízení českého svazu házené však ligové zápasy musely být hrány pod střechou. Hala s regulérními rozměry ale ve Strakonicích nebyla. Více jak deset let tak museli strakoničtí házenkáři jezdit k ligovým zápasům do sousedního Písku.

Co pro házenkáře postavení nové haly znamená?

Odpadne jim náročné dojíždění. Střecha nad hlavou je pro několik generací strakonických házenkářů splněným snem.

Proměny stadionu na Sídlišti

Stadion na Sídlišti ve Strakonicích prošel v posledních letech řadou změn. Kromě hřiště s umělou trávou včetně osvětlení, je tam nový atletický ovál a sektory pro technické disciplíny. Od letošního jara mohou lidé využívat také asfaltovou in–line dráhu. Před koncem roku bylo dokončené zastřešení házenkářského hřiště. S dalšími úpravami město počítá do budoucna. V první řadě to bude rekonstrukce tribuny. Kromě jiného bude pro celý areál potřeba najít další místo na parkování.