Graffiti – nekonečné trápení každého města. Zohyzděné stěny podchodů, domů a mostu se nelíbí ani jednapadesátileté Haně Opavové ze Strakonic.
„Je to hrůza. Zaráží mě, že se tím někdo může zabývat a ničit vizáž města, pachatele bych nechala veškeré poškozené objekty přemalovat,“ zmínila se Opavová.

Ve Vodňanech řešili poslední případ minulý víkend. „Sprejeři pomalovali dopravní značky v Křížkově ulici, fontánu v parku u kulturního domu, budovu traťových dělníků a zadní část restaurace na koupališti,“ uvedl velitel Městské policie ve Vodňanech Jan Sladký.

Za nejproblematičtější místa ve Vodňanech označil strážník zejména území okolo kulturního domu, garáže, nebo průchod u obchodního domu Koruna. „Graffiti na objektech, které jsou majetkem města, odstraňují technické služby. Soukromé objekty jsou pak starostí samotných majitelů. Ti buď najdou pachatele, který spáchanou škodu odstraní, nebo se pokusí ´malbu´ odstranit sami,“ dodal Sladký.

Odstranění graffiti stojí nemalé peníze. Záleží především na tom, jak velká plocha je poškozena. Mnohdy se však musí přemalovat celá omítka.

Strakoničtí sprejeři mají možnost dělat legálně graffiti na ploše ve skateparku u zimního stadionu. Malůvky jsou tolerované také na podchodu u Svaté Markéty. Avšak jsou i místa, kde je to nelegální a přesto jsou pomalovaná.

„Ve srovnání s Prahou si nemyslím, že bychom měli ve městě velký problém s graffiti. Mezi problémovější místa patří zajisté některé podchody. Sem tam se i objeví nějaký nápis na domech, nebo školních budovách,“ uvedl za městskou policii Martin Dvořák.

O odstranění nápisů se ve Strakonicích nestarají technické služby, ale speciální firmy, které se zabývají právě odstraňováním graffiti. Ty si musí zjednat sám majitel poškozeného objektu.

Téměř po každém víkendu, kdy jsou mladí doma, se podle městské policie objevují graffiti i v Blatné.
Popsány jsou zejména elektroskříně, zvonky u domů, nebo území pod mostem u sokolovny.

Z 99 procent jde o nápisy lihovým fixem, tak není velký problém s odstraněním. Fix se snadno smývá, staráme se o to sami,“ uvedl za strážníky Petr Vaněk. Městská policie spolupracuje i se Základní školou J.A. Komenského, která upozorní strážníky při nálezu nových grafiiti ve městě.