Dopravní situace ve městě a stav životního prostředí. To byla asi nejdiskutovanější témata na čtvrtečním Fóru zdravých měst ve strakonickém městském domě kultury. U kulatých stolů tam diskutovali příchozí s odborníky a zástupci radnice. Výsledkem byla témata, kterým by se město mělo v budoucnu věnovat.

„Jsou i věci, které se nám nedaří,“ přiznal na začátku starosta Pavel Vondrys. Připomněl situaci kolem severního obchvatu města, dosud neexistující novou školní budovu na Povážské a třeba neustále nedostačující síť cyklostezek.

„Ocenili jsme Strakonice jako nejrychleji postupujícího nováčka,“ připomněl na druhé straně za Národní síť zdravých měst Petr Švec. Podle jeho slov se podobná setkání uskutečnila letos v celkem 31 českých městech.

V diskusi padaly nejrůznější nápady a námitky. „Cyklostezky by měly vést především tudy, kudy lidé opravdu jezdí,“ zněla jedna připomínka. „Ožehavý problém je parkování ve Zvolenské, hlavně při sportovních akcích v hale,“ přidal se další hlas. Potlesk sklidil návrh, aby místo lávky pod hradem vzniklo takové přemostění až někde na zadním Podskalí.

To, co všechny zajímalo, byla i sociální problematika. Ukázalo se například, že lidé by uvítali celodenní pečovatelskou službu ve všední den i o víkendech. Stále více seniorů totiž dává přednost před stěhováním do pečovatelského domu či domova důchodců životu v domácím prostředí. Mladým na druhou stranu začínají chybět jesle či alespoň specializovaná třída pro tak malé děti v některé z mateřských škol.

Hned v několika oblastech zazněly připomínky k neutěšenému stavu hřbitova, zejména zdi podél silnice a tamních historických objektů.