Duševně nemocní lidé ze Strakonicka už nemusejí jezdit se svými problémy za odborníky jinam. Písecké Občanské sdružení (OS) Fokus v úterý ve Strakonicích otevřelo svoji pobočku. „V ní najdou programy, které jim pomohou překonávat krize a jejich stavy,“ řekla šéfka sdružení Miluše Balková.
Jednou ze sedmi staronových klientek Fokusu je i Mirka (42) ze Strakonic. „Kdysi jsem chodila do Polidonu, ale ten přestal existovat. Pak jsem dojížděla do píseckého Fokusu. Mezi lidmi, které mají podobné potíže, se necítím sama. Je mi mnohem lépe, když se ze svých problémů mohu vypovídat,“ řekla.
Vystudovala gymnázium a vysokou školu. Ale uzavřenost, stres, vypětí ze zkoušek a rodinné dispozice ji poznamenaly. Projevila se u ní schizofrenie a od roku 1997 je v invalidním důchodu.
Už od počátku ale Balková pociťuje nedostatek peněz. Na tyto sociální služby totiž ministerstvo práce a sociálních věcí nemá. „Loni jsme na roční provoz píseckého zařízení dostali 1,1 milionu korun. Letos jsme žádali do 1,7 milionu pro Písek i Strakonice a dostali jsme příslib jen na 445 tisíc,“ vysvětlila Balková. S tak nízkými dotacemi neví, co bude dál. Odvolávala se na kraj i na ministerstvo. „Kraj odpověděl, že za nic nemůže. Ministerstvo mlčí,“ řekla.
Sto tisíc korun na překlenovací období, než peníze z ministerstva přijdou, jí odmítají půjčit i banky. „V jedné mi řekli, že kvůli krizi občanským sdružením nepůjčuje. Druhá chce za poskytnutí úvěru deset tisíc korun. A to je pro nás moc,“ rozhorlila se ředitelka Balková.
Doufá, že ministerstvo situaci přehodnotí, další peníze uvolní a ani písecký Fokus, ani jeho pobočka nezavřou před svými klienty dveře.
Občanské sdružení Fokus nenahrazuje psychiatrickou péči. Služby neposkytuje lidem se závislostmi, demencí, mentální retardací, agresivitou a bezdomovcům.
Od pondělí do středy. Pondělí patří vycházkám, výtvarným a kulturním aktivitám. Úterý dovedným rukám, středa povídání, terapiím a hrám. Fokus skýtá dva typy služeb – sociální rehabilitace a terénní služby.
Duševně nemocní lidé najdou své útočiště
Pomoc v běžném životě. To nabízí Občanské sdružení Fokus duševně nemocným lidem. Po osmiletých zkušenostech v Písku zřizuje svoji pobočku i ve Strakonicích. Na otázky, komu sdružení pomáhá a kdo může využívat jeho služeb, odpovídala včera ředitelka Miluše Balková.
Představte nám , prosím, Fokus.
Je to občanské sdružení pro péči o duševně nemocné. Nabízí dvě formy pomoci. Jedna je v našem nově otevřeném zařízení v domě Husova sboru v Bezděkovské ulici ve Strakonicích, kam mohou klienti docházet. Druhá je práce našich pracovnic v terénu. Pomoc poskytujeme například v případech, kdy se pacient vrátí z delšího pobytu v psychiatrické léčebně.
Proč takové sdružení vzniklo?
Protože tu podobné služby scházely. V roce 2001, kdy vzniklo písecké sdružení, byly v celé republice jen tři. Teď jsou jen v jižních Čechách čtyři. V Písku, Strakonicích, Českých Budějovicích a Táboře. Na Strakonicku sice něco podobného zajišťoval Polidon, ale kvůli finančním problémům skončil. Jeho klienti pak začali dojíždět do Písku.
Kolik máte zaměstnanců?
Celkem i s Pískem šest. Do Strakonic budou dvě pracovnice dojíždět.
Kdo vás financuje, když jste jako neziskové sdružení?
Veškeré finance jdou z veřejných zdrojů. Provoz je možný jen díky dotacím z ministerstva práce a sociálních věcí. Dále nám pomáhají nadace, sponzoři. Pomoc nám poskytuje i Písek. O příspěvek na nájemné chceme požádat i strakonickou radnici.
Vaše služby poskytujete bezúplatně, může je využívat každý? I ten, kdo se v psychických problémech ocitne dočasně?
Pochopitelně, že sem může přijít každý. Ale služby poskytujeme jen těm klientům, kteří o ně stojí, léčí se u psychiatra a sepíší s námi dohodu o spolupráci.
Jak jsou vaše služby využívané?
V Písku nás například pravidelně navštěvuje sedmatřicet klientů. Za loňský rok jsme měli 919 kontaktů.
Kdy budou prostory v Bezděkovské ulici přístupné?
Zatím od pondělí do středy. Pondělí bude určeno vycházkám, výtvarným a kulturním aktivitám. Úterý dovedným rukám a středy budou pro povídání, terapie a hry.
Jakou máte kapacitu?
Omezenou. Vzhledem k počtu pracovnic je to dvanáct lidí na každou akci. Už teď máme na Strakonicku kontakt se sedmi klienty.
Co od vašich služeb duševně nemocní lidé mohou očekávat?
Především určité zázemí, kam mohou chodit, poradenství, pomoc v krizi a dlouhodobou všestrannou podporu.
Co vyžadujete na nich?
Zejména pravidelné návštěvy u lékaře a dodržování medikace a osobní hygieny.