Necelých 19 milionů korun stojí oprava pláště budovy finančního úřadu (FÚ), výměna oken a nové topení. Důvodem stavebních úprav je její stáří – téměř 40 let – a tepelné ztráty.

I když se opravy provádějí za plného provozu úřadu, veřejnost to zásadně nepociťuje. „Chápu určitá omezení, protože jsou nezbytná. Ale zatím jsem pokaždé vyřídil, co jsem potřeboval,“ řekl Josef Blatský z Libětic.

Kvůli demontáži pláště a následnému vyzdívání jeho stěn muselo být několik kanceláří vystěhováno. „Pracovníci vyměřovacího oddělení, u kterých většina poplatníků vyřizuje svoje žádosti, mají zřízena pracoviště ve velké zasedací místnosti. Ostatní zaměstnanci jsou přestěhováni ke kolegům do kanceláří, které nejsou stavebními úpravami dotčeny,“ řekla ředitelka finančního úřadu Miroslava Pýchová.

Obvodový plášť, okna i topení jsou v havarijním stavu. „Od výstavby budovy se na něm neprováděly žádné stavební úpravy,“ uvedla ředitelka FÚ.

O nezbytnosti oprav hovoří i odborníci. „V dobách, kdy se budova stavěla, byly jiné tepelné normy. Těm ještě panely vyhovovaly. Problém byl ale v něčem jiném. K tepelným ztrátám docházelo ve spárách mezi panely a v nedostatečné tepelné izolaci,“ poznamenal k budově, jejíž plášť tvořily takzvané boletické panely, stavař Jiří Urbánek.

Opravy budovy, která byla postavena v letech 1971 až 1973, začaly v červenci a dokončeny budou v prosinci letošního roku. Náklady jsou hrazeny ze státního rozpočtu prostřednictvím českobudějovického finančního ředitelství, které je vlastníkem budovy.