Obří dort o rozměrech 80 krát 80 centimetrů upekli pro čtvrteční slavnostní vstup České republiky do schengenského prostoru učňové a učnice ze třetího ročníku oboru cukrář – cukrářka ze Střední a jazykové školy ve Volyni. Dort váží 35 kilogramů – z toho je 12 kilogramů marcipánu – a znázorňuje zrušení hranic a přechodů mezi Českem a Rakouskem a mladí cukráři a cukrářky ho začali péct ve středu.

Ve čtvrtek 20. prosince pak už dokončovali malé úpravy – vlajky ČR, Rakouska a EU, znázornění hranic, ozdoby a podobně. Při pořizování těchto snímků včera dopoledne už chybělo jen několik maličkostí. V pátek dopoledne čeká dort převoz do Českých Velenic, kde ho slavnostně rozkrojí ministr vnitra Ivan Langer. Symbolicky tak otevřel hranice, kterými od čtvrteční půlnoci mohou řidiči projíždět bez jakýchkoliv kontrol. Nápis v horní části dortu „Advent bez hranic“ zcela vystihuje, do jaké fáze vývoje Česká republika vstupuje. Na snímku je při úpravách mistrová oboru cukrář Dagmar Sellnerová.

Cukráři z Volyně ale nejsou v tomto směru žádnými nováčky. Dort se stejným tématem, ale o rozměru 210 krát 130 centimetrů, připravovali na letošní přehlídku Gastrofest v Českých Budějovicích.