O rekonstrukci koupaliště na sídlišti Škorna uvažují Vodňanští již několik let. Lidé by tu přivítali krytý bazén. Na jeho vybudování ale zatím nejsou peníze. Zastupitelstvo schválilo vznik nové pracovní komise. „Ta se bude zabývat komplexním využitím tohoto areálu,“ zmínil se starosta Vodňan Václav Heřman na posledním zasedání zastupitelstva.

Vodní nádrž zatím chátrá a koupání v ní je povoleno pouze na vlastní nebezpečí. „Beton na dně se drolí, schůdky a zábradlí rozebírají nenechavci. Listí ze stromů se usazuje na hladině. Voda se kazí a není tu žádná dezinfekce,“ popisuje Jana Pokorná, která se v nádrži pravidelně koupe i přes její neutěšený stav.

Návrhy na složení pracovní komise, která se bude opravou areálu zabývat tentokrát, projednají zastupitelé na příštím zasedání. To je naplánované na pondělí 7. září.

Komise má být složená nejen z úředníků radnice, ale také z projektantů a případných investorů.

Vodňanští chtějí mít opravené koupaliště

Podle Ilony Šílené by koupaliště na sídlišti Škorna mělo do budoucna rozhodně zůstat. „Koupací plocha ani nemusí být tak velká. Stačila by klidně poloviční a vešel by se vedle ní třeba i zimní stadion,“ představuje si obyvatelka sídliště. Současná kvalita vody v nádrži ji však od koupání odrazuje. Napouští se totiž v květnu a po třech měsících už je plná nečistot. „Možná, že kdyby ji napustili až v červnu, nebyla by voda zkažená tak brzy,“ uvažuje žena.

Studií na úpravu relaxačního areálu na Škorně už bylo zpracováno několik. Stejně tak „bazénová“ komise, která vzniká v těchto dnech na městském úřadě, není první.

Poslední projekt navrhoval rekonstrukci za 5 milionů korun, která by v nádrži zajišťovala čistou vodu po celou sezonu. Zastupitelstvo ho ale neschválilo, protože například nepočítal s opravou zázemí. A to je v dezolátním stavu stejně jako převlékárny. V okolí také chybí dostatek parkovacích míst.
Přitom toho, že mají koupaliště uprostřed sídliště, si místní cení. „Je to docela rarita. A je opravdu škoda, že není lépe využité,” uzavírá Ilona Šílená.
Na možnosti koupání se dotazují také návštěvníci Vodňan v městském informačním centru. „Pokud chtějí pěkné čisté koupaliště, posílám je na Hlubokou, do Olešníku, Strakonic nebo Písku. A někteří nemohou pochopit, že ve městě obklopeném rybníky se není pořádně kde vykoupat,“ povzdechla si vedoucí infocentra Vlasta Schánělcová.

Součástí areálu na Škorně je také hřiště na minigolf, které bylo vybudováno s pomocí dotace Programu prevence kriminality. „Pokud by to vyžadoval nový projekt, dá se kamkoli přesunout,“ ujistil na zasedání zastupitelstva starosta Václav Heřman.

Že Vodňanští musí situaci s koupáním ve městě vyřešit, je jasné už několik let. Zatím si chodí zaplavat raději do Blanice k Mosteckému mlýnu nebo na Suchomelku. Oblíbenou alternativou je také zatopený důl Jaroslav v Újezdci.

Tři jezera a pláže by také měly zbýt po vytěženém štěrkopísku u Čavyně. Těžba ale ještě nezačala a potrvá deset až patnáct let.
Koupaliště na Škorně vzniklo v 70. letech z bývalého rybníka. Poslední opravou prošlo před deseti lety.

Rekonstrukce veřejného koupaliště:
– Koupaliště na sídlišti Škorna chátrá. Co s ním do budoucna se zatím neví.
– Nádrž vznikla v sedmdesátých letech z bývalého rybníka.
– Opravit potřebuje jak samotná nádrž, tak i zázemí a okolí.
– Poslední projekt za 5 milionů byl smeten ze stolu a bude vznikat nový.