Léta zbořená hřbitovní zeď ve Lnářích. Hřbitovní zeď v Dřešíně poškozená orkánem v roce 2007. Jediným řešením pro tyto památky je převedení do vlastnictví obcí. Ty pak mohou na jejich opravu získat dotace.

„Církevní majetek se v posledních třech, čtyřech letech převádí do vlastnictví obcí častěji než před lety. Objekty chátrají a obce jsou ty, které mají na rozdíl od církve možnost získat na rekonstrukci dotace,“ poznamenal k situaci diecézní stevební technik Biskupství českobudějovického František Mroska.

Díky takovému kroku se konečně dočká oprav i zmiňovaná zeď ve Lnářích.

“Zažádali jsme o převod vlastnictví z majetku Římskokatolické farnosti. Jako majitelé už můžeme shánět dotace na opravu zdi. Její borcení chceme zastavit i za cenu, že do oprav ponejprv vložíme vlastní prostředky,“ informovala starostka Stanislava Mašková.

Rozvalení zdi způsobovalo přetížení sousedící silnice kamionovou dopravou. Na pozvolné devastaci měla podíl i povodeň v roce 2002, která podmáčela celý hřbitov.

Na jaře by měla začít také oprava hřbitovní zdi v Dobrši. Tu poničilo loňské řádění orkánu Kyrill.

„Chodili za mnou lidé, ať zeď, která je kulturní památkou, opravíme. To ale nebylo možné, protože nebyla ve vlastnictví obce. Teď, když jsme majiteli, chystáme se už zažádat o dotace na její rekonstrukci,“ uvedl Miroslav Churáň, starosta Drážova, pod který Dobrš patří.

O opravu zdi prý se zajímalo také hodně lidí z okolních obcí, kteří mají na hřbitově v Dobrši hroby. „Všichni by přijali opravdu zdi s povděkem, dost se o tento problém zajímali,“ poznamenala starostka jedné z okolních obcí Zdeňka Šašková.

Klára Alešová, Slávka Petráková