Loni se ve strakonické porodnici narodilo o 21 dětí více než v roce 2006. Vzrostl i počet porodů, rodinných příslušníků u porodu nebo dárců pupečníkové krve. Více ale primář oddělení Jiří Chod.

Pane primáři, co stojí za zvýšením čísel snad ve všech kolonkách?
Jde o několikaletý nárůst, který byl v první vlně zapříčiněný zavřením malých porodnic ve Vimperku a v Sušici. Část rodiček z Klatovska a Prachaticka tak začala jezdit do Strakonic. To, že loni bylo ve Strakonicích o 21 porodů více než v roce 2006, je dáno tím, že začala rodit silnější populace žen. Také se začal vyrovnávat propad z období kolem roku 2000.

To se, tuším, pohyboval počet porodů za rok kolem poměrně hrozivého čísla 500 . . .
Tak nějak. Byla to doba, kdy se před mladými ženami otevíraly karierní a studijní možnosti, šance cestovat a žít. Období prvního porodu, které bylo kolem 23 let věku ženy, se tak posunulo o nějakých šest nebo sedm let.

Vaše porodnice si drží také velmi nízké procento operačních porodů (císařský řez – pozn. redakce). Celorepublikový průměr je kolem 19 procent, Strakonice jsou pod 10 procenty. Jak to lze vysvětlit?
Jdou dva důvody. Zaprvé nezralá těhotenství převážíme na specializovaná pracoviště do Českých Budějovic a do Písku. Sami jsme loni měli 10 porodů dvojčat, což už samo o sobě představuje rizoková těhotenství. Kromě toho ale můžu říci, že i naše porodnická a předporodní péče je velmi dobrá.

Vesměs veškeré porodnice v České republice poukazují na to, že vybírat šedesát korun za lůžko na den rovněž pro novorozeně není zrovna dvakrát etické. Jaký je ale váš postoj?
Je to otázka náhledu. Fakt je, že neplatí dítě, ale jeho rodiče. Na druhé straně si myslíme, že speciálně novorozenci by měli být od těchto poplatků osvobozeni. To se týká i například nedonošených novorozenců, kteří za to, že musejí být v nemocnici déle, nemohou. Jde o regulační poplatky a regulovat pobyt kojence v inkubátoru nepovažuji ani za logické, ani za rozumné.

Čekají porodnici v nejbližší době nějaké výrazné změny? Zejména stavební úpravy?
Kromě nutné výměny nebo obměny inventáře a některých přístrojů ne. Ale v horizontu přibližně dvou až tří let má dojít k výstavbě dalšího křídla nemocnice, kam se má následně přestěhovat i naše gynekologicko–porodnické oddělení.