Spolky z Chelčic touží po společenském centru. Už nechtějí pořádat své akce v provizorních prostorách. Odpovídající prostory by mohly v vzniknout z hospody na návsi. Obec už na její přestavbu zažádala o více než 13,5 milionu korun.

Na to, že dotace vyjdou, spoléhá i předseda dobrovolných hasičů František Krump. „Můžeme v Chelčicích pořádat posvícenskou zábavu maximálně pro osmdesát lidí,“ postěžoval si. Stejný problém mají podle něho i chelčičtí sportovci. „Ti musejí dělat ples v Libějovicích a svaz žen, ten si zase půjčuje od JZD jídelnu. Na akce jim totiž běžně chodí přes 150 lidí,“ líčí situaci v obci Krump. Vybudování nového sálu je podle něj více než potřeba.

Pokud obec s žádostí o dotace uspěje získá díky rekonstrukci hostince sál přibližně pro dvě stovky lidí. „Vybudovat bychom tu chtěli i odpovídající zázemí pro divadelní spolek, společenské akce, pravidelné slavnosti mikroregionu a další příležitosti. Zřídit tu chceme i turistické centrum,“ uvedl starosta Jiří Iral.
Veřejnosti chce obec v areálu nabídnout i stravování. „Lidé byli zvyklí na velkokapacitní vývařovnu, ale protože se z provozních důvodů stala nerentabilní, muselo jí družstvo zavřít. Tímto bychom chtěli vyřešit náhradu a zlepšit nabídku služeb i pro turisty,“ vysvětlil starosta. Jako zajímavost by tu vznikne i vzorková zahrada s ukázkami tradičních místních ovocných dřevin.

Zda obec získá potřebných téměř 15 milionů korun na přestavbu, se dozvědí v Chelčicích během února.

Až se povede uskutečnit první plány na úpravu hostince, má obec připraveny ještě další úpravy. „V druhé etapě projektu bychom chtěli zrekonstruovat prodejnu,“ popsal záměr Jiří Iral. O to, že by byla zrušena se podle něj obyvatelé bát nemusejí. „Přibude nad ní pouze půdní výstavba. Vejde se sem jedna bytová jednotka,“ dodal.

O dotace na I. etapu rekonstrukce hospody chtěly Chelčice žádat už loni. Kvůli vleklému stavebnímu řízení ale jarní výzvu promeškaly. O další dotace si požádali na podzim roku 2008 a čekají na výsledky.