Špýchar v Chelčicích se změní na galerii, v bývalé budově obecního úřadi vzniknou byty. Nejvíce změn ale zažije fara.

Vopuštěných církevních budovách vzniknou chráněné dílny a byty pro tělesně a mentálně postižené občany.

Myšlenka se místním lidem líbí. „Pracuji v centru Arpida a vím, že to hendikepovaní nemají lehké. Stále se toho pro ně dělá málo. Ale i oni potřebují zázemí a práci. Bylo by dobře, kdyby tu něco podobného vzniklo,“ uvedla Iva Janková.

Obec plánuje vybudování čtyř malometrážních bytů ve vile, kde býval obecní úřad. „Na faře by měla vzniknout chráněná dílna a případně i další byty. Památkově chráněný špýchar by měl sloužit jako galerie pro výtvory postižených nebo i jako místnost pro setkávání obyvatel,“ zmínil se včera starosta Chelčic Jiří Iral.

Podobné zařízení v okolí chybí. „Z konzultací s krajským úřadem vyplynulo, že podobná zařízení jsou na Vod〜ňansku a Prachaticku potřebná,“ dodal starosta.

Obdobné služby ale nabízí Domov svaté Anežky u Týna nad Vltavou. „Jsme s ním v kontaktu, abychom věděli, jak takové zařízení funguje. V dílnách se hendikepovaní věnují například truhlářské výrobě, nebo práci v keramických dílnách. My jsme uvažovali, že bychom je v rámci možností zapojili i do prací v ovocnářských sadech,“ dodal Jiří Iral.

To by neměl být problém. „Záleželo by ale na druhu postižení. Každá práce vyžaduje jinou pracovní schopnost,“ řekl za společnost Zemcheba Jaroslav Muška.

Záměrem se zabývá obec od roku 2004 a počítá, že by se v komplexu mohlo najít několik míst se sociálními službami i pro místní seniory.
Přestavba budov přijde na miliony korun. Chelčice počítají s dotacemi ze sociálních fondů i s podporou Jihočeského kraje. Vybudování chráněných bytů není ale zatím prioritou. „Dotáhli jsme do konce majetkové vztahy. Teď bude delší dobu trvat, než se pustíme do práce,“ podotkl starosta.