Podepíše se daňová reforma na cestování?

Automobil

Cesty do zaměstnání se lidem prodraží. Hana Matějková z Dřešínu dojíždí denně do práce do Strakonic. „Počítám, že za měsíc dám za benzin asi o tisícovku víc, než jsme dala vloni,“ říká. Nákladnější bude i chod celé rodiny. „Nákupy sice obstarávám při jednom, ale dovoz dětí k lékaři, na různé zájmové kroužky a akce se zajistit musí, to se nedá nic dělat,“ dodává.

Autobus

I v autobuse si lidé na Strakonicku připlatí. Na deseti kilometrech to dělá nejméně dvě koruny. Jen městská hromadná doprava ve Strakonicích zatím zůstala na svém. Podle dopravců by to snad letos měl být jediný nárůst. Otázkou je, co bude příští rok.

Vlak

„Na vzdálenost sedmi kilometrů, které jezdím, zlevnil vlak o dvě koruny. Nemůžu ale už využít zpáteční slevu,“ zmínil se jedenačtyřicetiletý muž. Vlak tedy využívá při cestě do zaměstnání jen, když ví, že půjde jen o jednu cestu, jinak by se mu to prý prodražilo.

Turismus

„Podle mých zkušeností k poklesu turistických cest nedojde, protože určitá skupina lidí, která je zvyklá cestovat, cestovat bude,“ říká majitel cestovní kanceláře z Vodňan Jan Bísek. Ceny dopravy v cestovce nezvedali. „Pouze v případech, kde se třeba zavádělo další mýtné. Některé náklady se kompenzují tím, že spadává euro,“ poznamenává.

Svá slova doplňuje informací, že od začátku roku se rekreace prodávají dobře.