Lidé se se zdražením smiřují a při placení tudíž ani neprotestují.

Pošty

Ani na poště je desetikoruna za dopis moc nevyvede z míry. „Za podané zásilky zaplatí, co požadujeme. Zdražení je ani neudivuje. Vědí, že se zvedly ceny téměř všude a nic s tím nezmohou,“ řekla poštmistrová z Čestic Zdeňka Koldová.

Drogerie

Jak to vypadá v drogeriích? „Po Novém roce nakupují lidé málo,“ říká majitel prodejny z Blatné Jiří Drnek. Podle něho bývá pravidlem, že kolem patnáctého lidé berou výplaty a zhruba tři dny pak nakupují.

Ve městech je drogerií několik a tedy větší konkurence. „Teď nám tu otevřeli ještě další,“ zabědoval. Lidé ale neběhají od jedné ke druhé, aby zjistili, kde je co nejlacinější. „Rozdíl v cenách jednotlivého zboží je tak malý, že by se jim to ani nevyplatilo. Spíše hledí na to, zda je možné u prodejny zaparkovat a neplatit,“ uvádí.

Tisk

Noviny se kupují stále. Lidé chtějí mít přehled. Více na odbyt jdou ve dnech, kdy je přílohou program nebo jiné čtení. Chlapi se shánějí po sportovních výsledcích, ženy přiláká senzace z bulváru,“ řekla stánkařka ze Strakonicka.

Smíšené zboží

Lidé ceny sledují. „Když přijde něco v akci, je to hned pryč. Dražší věci zůstávají na krámě. Je vidět, že zákazníci čtou nabídkové letáky, které dostávají domů. Ze dvou stejných druhů zboží s rozdílnou cenou, sáhnou po tom levnějším,“ poznamenala majitelka strakonické prodejny Ga〜stro Jitka Bajtová. Podle ní je konec plýtvání s pečivem.

Rodiny

Rodinám s malými dětmi se bude hospodařit těžko. „Jestli budeme víc počítat a šetřit? Ale my šetříme pořád. Jinak to nejde. Máme tři děti a musíme jim dát to, co potřebují,“ řekla během nakupování Marie Pekařová z Vodňan.

Finance

Co k nárůstu cen říká ministerstvo financí? „Určitý podíl na zvýšení cen mohlo mít zvýšení snížené sazby daně z přidané hodnoty o čtyři procenta – z pěti na devět. Podíl tohoto vlivu na celkovou inflaci ale nemůžeme přeceňovat. Protože jiné faktory způsobily růst mnohem výraznější, než změna daňové legislativy. Mám na mysli například světové ceny ropy,“ řekl za tiskový odbor Ministerstva financí v Praze Jakub Haas.

Čtěte také zde.