Protipovodňových opatření se týkají úpravy potoka, odbahnění dvouhektarového rybníka Třtí a stavba osmihektarového poldru na zadržení vody. Jednání jsou ale vleklá, zejména kvůli množství majitelů pozemků.
Největší problémy jsou se zarostlým rybníkem a zavezenou a zaplevelenou skládkou na jeho břehu. „Žádali jsme Školní rybářství Protivín, který ho spravuje, aby rybník odbahnil. Když se ale prováděly průzkumy, zjistilo se, že ze skládky prosakují neznámé látky,“ řekla starostka Helena Sosnová.
Od té doby se prioritou obce stala likvidace nebezpečné skládky. Až po ní přijde na řadu odbahnění rybníka Třtí, oprava jeho hráze a svedení odtokové stoky do potoka. „Pozemkový fond je ochoten se spolupodílet na nákladech odstranění skládky. S tím by se mohlo začít někdy v květnu červnu. Celkové náklady odhaduji do patnácti milionů,“ řekl krajský radní pro životní prostředí Karel Vlasák.
To samé potvrdil i tiskový mluvčí Pozemkového fondu ČR Michal Bureš a dodal: „O naložení s více než třicetiletým odpadem se postará firma, která vzejde z veřejné soutěže,“ poznamenal.
Jediné, na čem se od povodní začalo dělat, je potok, který zaplavil okolní domy. „Patří zemědělské vodohospodářské správě. Ta už v roce 2003 zadávala projekt stavební firmě. S pracemi ale začali teprve vloni,“ uvedla starostka jako příklad regulaci potoka v délce necelého kilometru.
Další plán, který se snad letos dočká realizace je poldr. „Máme požádáno o dotaci u Státního fondu životního prostředí. Pokud ji dostaneme, začneme,“ dodala Sosnová.