Blatský rybník už měl dvakrát zpečetěný osud. Roky čeká na odbahnění. Teď ho vskřísí čtrnáctimilionová dotace od ministerstva.

Blaťák měl zmizet

Už jednou byl odepsán. „Tím, že ho za minulého režimu začali zavážet. Podruhé má namále nyní. Je zanesený dvoumetrovou vrstvou bahna natolik, že vody zbývá jen třicet centimetrů,“ popisuje předseda místního Českého rybářského svazu (ČRS) Milan Jungvirt.

Jana Zábranská a další chataři v okolí „Blaťáku“ používají rybniční vodu na zalévání. Pochvaluje si, že mít chatu u vody přináší další výhody. „Díky tak velké vodní ploše tu v létě nemáme suchý vzduch.“

Rybník je nasucho. Jeho poslední výlov byl 12. prosince. Rybáři v něm chovali ryby pro zarybňování revíru na Otavě. „Tento týden vypíšeme výběrové řízení na firmu, která se do odbahnění pustí,“ říká hospodář Rudolf Novotný.

Chráněné rostliny

Rybník má rozlohu více než šest hektarů, ale objem vodní plochy je pouhých 3,6 hektaru. Zbytek tvoří táhlé, orobincem zarostlé břehy.
„Teď by byla ideální příležitost na jejich odbagrování, ale úředníci ze životního prostředí jsou proti. Zjistili totiž, že v rákosí roste ďáblík bahenní a bazanovec kytkokvětý a ty patří mezi chráněné rostliny,“ zmínil se Jungvirt. Zdůraznil ale, že se rostliny nedostaly do divoké přírody přirozenou cestou, ale lidé je vyhodili ze zahrad.

Cena za odbahnění

Rozpočet na celkovou revitalizaci rybníka je 17 milionů korun. Minimální finanční spoluúčast rybářů je 1,7 milionu korun.
Určitou pomoc přislíbil Jihočeský územní rybářský svaz v Českých Budějovicích.

Činnost rybářů

– Místní organizace Českého rybářského svazu ve Strakonicích sdružuje přes 1500 členů.
– Obhospodařuje necelou desítku rybníků, díky nimž vypouští ryby do více než stohektarového revíru řeky Otavy.
– Revír se táhne od Horního Poříčí až po jez v Sudoměři .