Bílsko

Udělat protipovodňovou hráz, aby se už víckrát nedostala voda lidem do domů. To je podle Pavly Majtánové z Bílska to první, co by se mělo z peněz, které kraj obcím nabízí, udělat. „Lidé jsou tu vyplavení každý rok. Ať na podzim nebo na jaře. Po poslední vodě tady máme zničené cesty, hřiště i zahrádky,“ zdůraznila.

Na škody, které voda v Bílsku napáchala, bude třeba nejméně 25 milionů korun.

Pivkovice

Pro Pivkovické bude asi největší položkou oprava rybníku v Chrástu. „Je zabahněný, nefungují stavidla a voda poškodila i betonovou hráz. Počítám, že jeho oprava vyjde na milion a půl. Zbavit bahna ale bude potřebovat i požární nádrž na návsi,“ řekl starosta Václav Lískovec. Z vlastních prostředků toho mnoho nezmohou. „Máme tak chudý rozpočet, že mimořádné výdaje vyčerpáme hned. Navíc se letos příjmy obcím od státu snížily,“ konstatoval

Budyně

Josef Brabec (85) z Budyně už několik záplav za svůj život zažil. Ale takovou spoušť, jaká je na budyňské návsi, neviděl. Proto říká: „Zaplavené obce by pomoc od kraje určitě potřebovaly. Podle starosty Jaroslava Valenty má obec roční příjmy do půl milionu korun a škody půjdou podle hrubého odhadu do pěti milionů. „Z peněz od kraje bychom opravili místní komunikace a zpevnili hráze u potoka. Průtrž přišla rychle, a tak se nám moc obecního majetku nepodařilo zachránit,“ řekl.

Měkynec

Měkyneckým zničila voda půldruhého kilometru cest a ucpala stoku, která svádí vodu do rybníka. „Tu musíme vyčistit ještě tento víkend,“ řekl starosta Petr Sochor. Počítá, že náklady vyjdou zhruba na dva miliony korun. V obecním rozpočtu je na krizové situace 140 tisíc korun, a tak o pomoc na kraj zažádá.

Svinětice, Útěšov

Podle starosty Bavorova Jana Michalce dělají škody na obecním majetku ve Sviněticích a Útěšově půl milionu korun. Je to ale předběžná suma. Čísla dáme dohromady příští týden,“ řekl. O peníze od kraje zažádá, protože 300 tisíc z městského rozpočtu na krizové situace stačit nebude. „Ve Sviněticích je třeba opravit mostek, v Útěšově vyčistit kanalizaci a vybudovat otevřenou stoku,“ popsal.

Krajníčko

Nejvíce byly poškozené dva domy. Náklady na škody veřejného majetku půjdou z rozpočtu obce.

Kdy přijdou peníze

Peníze chce kraj uvolnit co nejdříve. „Uvědomujeme si, že nejúčinnější pomoc je rychlá pomoc. Proto se budeme snažit starostům vyhovět v co nejkratším termínu,“ řekl hejtman Jiří Zimola. Podle něj poskytnou peníze do týdne od zaslání žádostí.