Některým zastupitelům se nelíbí postoj vedení radnice k provozovatelům výherních automatů. Proto požádali starostu Pavla Vondryse (ODS), aby na středu svolal jednání městského zastupitelstva. Téma je jediné – jak vyřešit provozování výherních automatů.

Proč ale zastupitelé nyní tak stojí o to, aby se výherní automaty tak promptně řešily? Vždyť na posledním loňském zasedání 14. prosince od projednání tohoto bodu sami ustoupili, protože výherní automaty by měl řešit zcela nový zákon. „Dá se říci, že nové jednání vyvolali někteří provozovatelé výherních automatů. Chtějí vědět, co s nimi bude dál,“ řekl nám člověk, který má k této problematice heren velmi blízko.

To není pravda

To ale odmítá jeden ze zastupitelů, kteří žádost podali. Jméno z obav osobních útoků uvést nechtěl, ale redakce ho zná. „Loni 14. prosince na zatupitelstvu padl návrh, že by bylo dobré počkat na nově připravovaný zákon o výherních automatech. Jenomže už za několik dnů došlo ze strany vedení města k zákazu vydávání povolení. A to je důvod, proč chceme nové jednání,“ řekl zdroj.

„Dostala se mi na stůl žádost 12 zastupitelů o svolání zastupitelstva kvůli automatům. Jména říkat nebudu, jde o průřez celým politickým spektrem zastupitelstva,“ řekl Deníku starosta Vondrys.

Nijak se nechtěl ani vyjadřovat k výše zmíněné kritice vedení radnice. „Středeční jednání by mělo být věcné a otevřené. Nechci ho ovlivňovat vyvracením nepravdivých tvrzení,“ dodal včera. Podle něj radnice ve svém jednání nijak nepochybila.

Peníze z výherních automatů jdou i do kasy

Podívejme se, o jaké příjmy do městské pokladny se vlastně jedná.

I v roce 2006 se příjmy města z výherních hracích automatů skládaly z několika částí. Na místních poplatcích to byly zhruba čtyři miliony korun. Správní poplatky činily přibližně 3,3 milionu korun. Výtěžek z provozu pak dělal asi 1,5 milionu korun. Z této částky bylo použito 600 tisíc korun na dětská hřiště, 760 tisíc korun na granty a příspěvky na kulturu a sport, zbytek byl rozdělen různým zájmovým sdružením a spolkům.

Celkové příjmy z výherních automatů tedy dělaly cca 8,8 milionu korun.

V současné době platí vyhláška o závazných částech novely územního plánu č. 5 z roku 2002.