Zmrazení současného stavu. Tak by se dala označit vyhláška, týkající se provozu výherních automatů, kterou ve středu schválili zastupitelé. Pro již fungující herny to je jasný pokyn, že dostaly darem zlatý důl.

Nové znění vyhlášky obsahuje především výčet 33 přesných adres, kde se smějí tyto přístroje provozovat. Jde vlastně o již existující provozovny. „Chceme tím konzervovat současný stav,“ potvrdila místostarostka Ivana Říhová. Vše se týká i dvou objektů, které už mají pro tyto účely pravomocné stavební povolení. Mezi třiatřiceti jmenovanými bude i osm, které před koncem roku nejprve nové povolení nedostaly s odvoláním na vyhlášku k územnímu plánu. Ta ale řeší jen herny jako takové, ne provozovny, kde také automaty jsou.

Zastupitel Martin Gregora upozornil na možné další rozšiřování videoloterijních terminálů, pokud by vyhláška neexistovala. Když se začala radnice celou věcí zabývat, bylo prý ve městě 18 videoloterijních terminálů, nyní je jich 60. A z těch město nic nemá. Jana Vadlejchová ze živnostenského úřadu připomněla, že se už vloni dohodlo ministerstvo financí s jejich provozovateli, že bude respektovat i místní vyhlášky.

Vyhláška se příliš nelíbí právníkům. „Je to poškozující pro ty, kteří jsou vyřazeni. Je neseriózní uprostřed hry měnit pravidla,“ vyslovil názor advokát Jiří Šmrha. „Nemyslím si, že je to až takové. Naše rozhodnutí je kompromis. Na jedné straně neříkáme ne těm současným provozovatelům, na straně druhé však musíme jako město hájit zájmy dalších obyvatel,“ oponovala Ivana Říhová.

Schválit novou omezující vyhlášku se podařilo až na druhý pokus. Při jednání vyprovokovaném dvanácti zastupiteli, jich bylo nakonec ze čtrnácti přítomných pro jen deset. To ale nestačilo, nebyla to nadpoloviční většina z jednadvacetičlenného zastupitelstva. Od patové situace se však nikomu nechtělo odcházet, a tak po upřesnění znění vyhlášky došlo na zvedání rukou znovu, Tentokrát to bylo již potřebných dvanáct.

„Nejde jen o hrací automaty, ale o rovnost přístupu k podnikatelům,“ řekla zastupitelka Hana Roudnická. Kolega Václav Šrámek uvedl: „Měli bychom skutečně počkat na nový loterijní zákon.“

Martin Gregora poukázal na to, že místní provozovatelé už udělali některé vstřícné kroky. Odstranili například cedule s jackpoty a projevili ochotu čepovat strakonické pivo.

Myšlenka na omezení provozu výherních automatů dostala konkrétnější podobu už v září. Tehdy se zastupitelům do ruky dostala vyhláška, která jejich provoz omezovala časově. Na základě debaty padl nový návrh, na omezení prostorové. Tento bod byl ale v prosinci stažen z programu.