Nejvyšší počet nakažených klíšťovou encefalitidou je na Strakonicku. To potvrzují jihočeští hygienici. „Na Strakonicku momentálně evidujeme devatenáct případů, což je nejvíc v kraji. Je to zároveň více než dvojnásobek loňských hodnot,“ uvádí mluvčí Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje František Kotrba.

Nadměrný výskyt klíšťat a s ním spojený rostoucí počet onemocnění může potvrdit i vedoucí lékařka Infekční ambulance a hepatální poradny strakonické nemocnice Marie Kotišová. „Letošní rok byl horší než loňský. První příznaky nákazy se objevily už v únoru, aktivita klíšťat je čím dál delší. Naštěstí ale také mezi lidmi stoupá zájem o očkování proti klíšťové encefalitidě,“ konstatuje lékařka, která očkování jednoznačně doporučuje.

V uplynulém týdnu přibylo do statistik pět nově nahlášených a potvrzených případů v rámci celého kraje. Celkem je na jihu 84 případů potvrzeného onemocnění klíšťovou encefalitidou. Loni v tuto dobu to bylo pouhých čtyřicet případů. Historicky nejvyšší výskyt nemoci byl v roce 2000, kdy hygienici evidovali 233 případů.

Očkování proti klíšťové encefalitidě se podává ve třech dávkách. Jedna přijde zhruba na 500 korun. Očkování provádí očkovací centra, praktičtí a dětští lékaři.