Cyklista na motokole skončil nedaleko Volyně v rokli u silnice. Tam zůstal ležet zraněný zřejmě dva dny, kdy se ho teprve podařilo vypátrat policejní hlídce. Tak to je jen týden stará nehoda, kde figuruje jízdní kolo. Těch je ale v poslední době mnohem víc, i když ne s tak závažnými následky.

O dalších případech informovala policejní mluvčí Jaromíra Nováková. Dvanáctiletého chlapce na růžovém jízdním kole srazilo vozidlo ve čtvrtek 18. srpna krátce před 18. hodinou na silnici mezi Blatnou a Skaličany. Vyvázl naštěstí jen s lehkým zraněním. „Policisté stále hle〜dají svědky této události,“ připomněla.

Ve čtvrtek 25. srpna v 5.40 hodin srazil řidič osvětleného čtyřicetiletého cyklistu, kterého při předjíždění vozidlem zachytil. „Nehoda se stala v Blatné v ulici Riegrova. Muž na kole utrpěl lehké zranění,“ doplnila mluvčí.

Rostoucí množství havárií cyklistů potvrzují i strakoničtí dopravní policisté. „Od začátku roku řešili na silnicích okresu Strakonice dvanáct takových dopravních nehod, z toho sedm za srpen,“ upřesnila Jaromíra Nováková.

Mnohé karamboly cyklistů se ale do policejních statistik ani nedostanou. O té své se zmínil šestatřicetiletý Petr, který si nepřál zveřejnit celé jméno (redakce ho zná). „Bylo to v půlce léta. Jel jsem k večeru domů. Vše by bylo v pořádku, ale asi jsem do pedálů šlápl moc. V zatáčce jsem to nezvládl a i s kolem skončil v příkopu. Pomlácený jsem byl dost,“ zavzpomínal na nemilou událost.

Kvůli zvýšenému počtu havárií cyklistů se policisté v těchto dnech více zaměří také na ně.

Blikající světlo na kole řidiči zahlédnou dříve

Cesta do zaměstnání, trénink či jen vyjížďka. Na to nejčastěji lidé používají jízdní kolo. Aby jejich cesta byla bezpečná a množícím se nehodám bylo možné předcházet, připomíná cyklistům policejní mluvčí Jaromíra Nováková, jak by se měli chovat a co dodržovat.

Každý, kdo používá tento dopravní prostředek, by si podle ní měl například před jízdou zkontrolovat povinnou výbavu kola.

Dny se začínají pomalu zkracovat, ráno kolem šesté hodiny bývá již šero a večer dříve tma, než tomu bylo ještě před několika dny. „Cyklista se tak v silničním provozu stává méně viditelný a je tak větší předpoklad, že ho někdo přehlédne. Je proto nutné používat všechny předepsané odrazky a světla,“ zdůraznila. To je vpředu bílé, vzadu červené světlo, odrazky v paprscích kol, na pedálech oranžové barvy, vpředu bílé a vzadu červené.

Použitím svítilen s přerušovaným světlem je pak cyklista více zvýrazněn a kolemjedoucí řidiči tak blikající světlo mnohem dříve registrují a mohou včas zareagovat. Pro bezpečnost za snížené viditelnosti je rovněž dobré používat světlé a pestré oblečení, případně i nějaké reflexní doplňky.

Dodala, že zapomínat by se nemělo ani na to, že cyklista mladší osmnácti let je povinen mít na hlavě nasazenou a řádně připevněnou cyklistickou přilbu.
Na kolo mnohdy lidé sedají, ať je v jakémkoliv stavu. Většina z nich ale dbá alespoň na technickou stránku. Mezi ně patří i dvaadvacetiletý Karel Jirák ze Strakonic. „Brzdy, řetěz a tak, to je všechno v pořádku. Ale jak správně mají být ty odrazky, to vlastně ani nevím. Mám to kolo, jak jsem ho přivezl z obchodu, tak snad je to správně. Jezdit za tmy nechci, tak světla neřeším,“ zmínil se.

S jízdním kolem vybaveným všemi potřebnými komponenty se podle slov policejní mluvčí cyklista vyhne komplikacím s policií, ale především bude jezdit bezpečněji.

Rady policistů, jak se vyhnout problémům:
Jízdní kola musí být ze zákona vybavena

– dvěma na sobě nezávislými brzdami; jízdní kola pro děti předškolního věku vybavená volnoběžkovým nábojem s protišlapací brzdou nemusí být vybavena přední brzdou
– přední odrazkou bílé barvy
– zadní odrazkou červené barvy nebo touto odrazkou v kombinaci se zadní červenou svítilnou
– odrazkami oranžové barvy na obou stranách pedálů
– nejméně jednou boční odrazkou oranžové barvy na paprscích předního nebo zadního kola
Jízdní kola pro jízdu za snížené viditelnosti (šero, tma, mlha,…) musí být navíc vybavena
– světlometem svítícím dopředu bílým světlem
– zadní svítilnou červené barvy nebo kombinací této svítilny se zadní odrazkou červené barvy
Nepovinná a doporučená výbava
– jasně znějící zvonek
– účinné blatníky
– účinný kryt řetězu