V září bude mateřskému centru Beruška šest let. Místo oslav jej ale čeká stěhování do uvolněné školní budovy v Lidické. „Slibujeme si od toho hlavně větší prostory. V Bezděkovské už jsme se skutečně nemohli vejít. Byly akce, kdy přišlo i třicet maminek někdy i s více než jedním dítětem, to tam pak nebylo k hnutí,“ zmínila se koordinátorka centra Michaela Horejšová.

Se svým původním sídlem v ulici Bezděkovská se Beruška rozloučí v pátek 9. září, kdy v tamní zahradě začne maškarní rej. Pravidelný program by měl již v novém působišti začít od října.

Kromě mateřského centra bude na Lidické i několik dalších organizací. Z původních osmi žádostí nakonec radní schválili pět pronájmů. Jak uvedl místostarosta Pavel Pavel, zájemci se mohli hlásit do konce srpna. Dále to tedy bude Klub Mana, Milan Horský – společnost pro podporu lidí s mentálním postižením, Štěpánka a Martin Halamovi, kteří by tam měli provozovat cvičení pilates a podobně, a nakonec Michal Němec – meditační centrum budhismu diamantové cesty. „Halamovi budou mít nájem 350 korun za metr a rok, protože prostory budou využívat ke komerčním účelům. Pro ostatní to bude 70 korun za metr a rok. To vše samozřejmě bez energií,“ doplnil místostarosta.

Mezi žadateli původně byly například i Český červený kříž či charita, které ale mezitím odstoupily, protože měly zájem o prostory v přízemí. A ty zatím nejsou volné. K dispozici by měly být ještě čtyři třídy, takže další zájemci se mohou hlásit.

Na Lidické 1. stupeň nadobro skončil před prázdninami. Budova je nyní ale vyprázdněná jen částečně. Stále je tam byt školníka a škola využívá dílny, sklad a dvě tělocvičny. Zbytek by měl být volný po dostavbě školy na Povážské, až se tam bude moci přestěhovat i 2. stupeň z Velkého náměstí, který právě zmiňované prostory stále potřebuje.