Osmiletá Eva Nováková jde 1. září do třetí třídy, budou to i její první kroky v nové školní budově na Povážské. „Líbilo by se mi, kdyby tam byl i nějaký koutek na hraní,“ vyslovila přání.

I to se jí může do určité míry splnit. Podle ředitelky školy Jaroslavy Cháberové kromě nového prostředí ve třídách i na chodbách čekají na zhruba 170 žáků například dvě zajímavě zařízené školní družiny. Tam se budou moci děti odreagovat před zrcadlovou zdí nebo na zavěšených lanech či ribstolích.
„To, co určitě dřív nikde nebylo, je malý hudební sál. Je multifunkční, dají se tam promítat i filmy,“ zmínila se. Každý žák bude mít na chodbě před třídou svou skříňku s otevíráním na čip. Chybět nebude ani výtah a bezbariérový přístup.

Zatímco ve třídách prvního stupně se usadí děti, objekt druhého stupně bude ještě patřit stavebníkům. Dokončení pavilonu se třídami a odbornými učebnami, dále tělocvičny i sportoviště na střeše jídelny, to se chystá v roce 2012. O tom se zmínila mluvčí radnice Irena Malotová. „Příští září se na Povážskou přestěhuje i zbytek školy z Velkého náměstí,“ doplnila.

Podle místostarostky Ivany Říhové sice jednání s ministerstvem financí pokračují, zatím ale škola zůstává bez dotací. Dodala, že by šly využít dotační tituly, ze kterých by bylo možné financovat zařízení – například učeben fyziky nebo chemie.

Celkové náklady na vybudování nové školy na Povážské mají dělat i s doprovodnými stavbami asi 350 milionů korun. V polovině srpna byla prostavěnost z úvěru ve výši 200 milionů korun zhruba 160 milionů. Přímo z městské kasy šlo přibližně 40 milionů korun. To vše včetně vybavení, tedy i lavic, skříněk a zařízení kuchyně.

Z některých škol stavebníci ještě neodešli

Nová škola to nejsou jen učebny, kabinety či družina. Je to také školní jídelna. V kuchyni v Základní škole Povážská se podle slov ředitelky Jaroslavy Cháberové začne vařit hned od začátku září. „Prvního září budeme poprvé obědvat ve své vlastní školní jídelně,“ uvedla. Téměř dvoustovku obědů tam budou vařit dvě kuchařky. Ty se také během srpna proškolily v práci s novou moderní technologií. První dny jim navíc bude pomáhat kuchař z firmy dodávající zařízení kuchyně.

A co čeká děti v dalších školách ve Strakonicích? I v dalších dvou se 1. září potkají nejspíš se stavebními dělníky.

První z nich je Základní škola F. L. Čelakovského v ulici Chelčického. Jak uvedla zástupkyně ředitele Jitka Caisová, dokončovat by se ještě měla elektroinstalace. „Připravuje se zároveň vybudování výtahu. Jako staveniště určitě ještě bude vypadat plocha za školní budovou,“ zmínila se. Naproti tomu budou moci děti už využít neobvyklé prolézačky instalované z boku objektu.

Podle místostarostky Ivany Říhové by další práce neměly zasahovat do výuky. Ať už půjde o rekonstrukci střechy či nový venkovní nátěr. „Jako poslední přijde na řadu zeleň,“ konstatovala. Vše by mělo být hotovo do jara příštího roku, a to včetně vybavení počítačové a jazykové učebny, které do projektu této etapy rekonstrukce také patří. Jen stavební část má stát 11,2 milionu korun. Převážnou část pokryjí dotace z Regionálního operačního programu.
Druhou rekonstruovanou strakonickou základní školou je ZŠ Poděbradova. Také tam se měla většina prací uskutečnit o prázdninách. Začaly však o měsíc déle, než byly původní plány. Důvodem bylo podle Ivany Říhové odvolání ve výběrovém řízení. To řešil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Námitku zamítl a schválil správnost i firmu Jihospol jako jeho vítěze.

Zástupce ředitele školy Jiří Johanes potvrdil, že i tam školáci potkají stavební dělníky. Ti mají pracovat na zateplování zvnějšku budovy. „Okna mají být připravena po dvacátém,“ naznačil. Teprve tehdy tedy bude moci začít jejich výměna. Interiéru jako takového kromě několika spojovacích částí by se práce dotknout neměly. I tak ale budou určitě nutné organizační úpravy ve výuce.

Místostarostka doplnila, že někdy do poloviny listopadu by škola měla být hotová. Dotace z Operačního programu životní prostředí je 17 milionů korun. Předpokládané náklady 22,4 milionu by ve skutečnosti měly jít dolů.

Jedna, i když drobná změna čeká děti, které dnes půjdou do ZŠ Dukelská. Došlo k zasypání a srovnání s okolním terénem důlku na prostranství před školou. Důvodem bylo to, že nebyl žádným způsobem využíván.

Kromě základních škol se měly ve Strakonicích přestavby dočkat během léta i dvě mateřské. Nakonec to byla jen MŠ U Parku.

Tam je podle ředitelky Jany Čechové čeká dvojitá premiéra. „Do zcela nově vybudované a vybavené třídy přijdou nejmenší děti, tedy ty, které budou dnes v mateřské škole také poprvé,“ poznamenala. Náklady na vybudování třídy byly 829 tisíc korun, z toho 300 poskytl Jihočeský kraj.

MŠ Šumavská měla být po létě zateplená a s novými okny. Dětem se ale naskytne prakticky stejný pohled jako před prázdninami. Námitka ve výběrovém řízení dosud nebyla vyřešena, a tak stavba ani nezačala.