Na zvelebení osady měly přijít na účet města Vodňany, kam Čavyně náleží, dva miliony korun od těžební společnosti Jampílek. Ta v Čavyni těží štěrkopísek. Místní ale zatím neviděli ani korunu. Přitom by věděli, jak s penězi naložit, například nutně potřebují kanalizaci.

„Podle smlouvy nám měly přijít dva miliony. Nikdo o nich ale nic neví. Pana starosty Blaščáka jsme se ptali, ale odpovědět nedokázal,“ konstatuje Václav Pišinger st. z Čavyně. Údajně měly peníze přijít na účet města koncem září loňského roku.

Starosta Vodňan Viktor Blaščák se k problému nechtěl moc vyjadřovat. „Dvanáctého září máme zastupitelstvo, kde všichni členové dostanou přehled plateb firmy Jampílek vůči městu. Do té doby k tomu nebudu nic říkat, protože považuji za slušné nejprve to probrat na zastupitelstvu, než to budeme řešit mediálně,“ říká. O tom, jak se případně s penězi naloží v budoucnu, bude podle jeho slov také rozhodovat zastupitelstvo města.

Předsedou osadního výboru Čavyně je od letošního dubna Emil Vaculík. Ten ale po penězích nepátrá. „Peníze údajně skutečně přišly, ale v době působení starého zastupitelstva. Nové o tom nic neví, protože se nenašel žádný záznam o tom, kde peníze jsou. Buď jsou někde dobře ututlané, nebo se rozpustily v nákladech města. Opravdu nevím,“ zmiňuje Vaculík s tím, že pokud se někdo ptá jeho nebo současného zastupitelstva, ptá se lidí, kteří o tom nemají ani potuchy.

Podle některých obyvatel Čavyně byl Emil Vaculík dosazen na místo předsedy osadního výboru vedením Vodňan. Proto se obávají, že se o osud výše zmíněných peněz nebude zajímat. Tato obvinění Vaculík odmítá.

S penězi prý pochybilo bývalé zastupitelstvo

Předseda osadního výboru Emil Vaculík je přesvědčen, že co se týče zatoulaných dvou milionů korun od těžařské firmy Jampílek, jednoznačně pochybilo bývalé zastupitelstvo města. „Příspěvek od pískařů je mimorozpočtová položka, která by tudíž měla být vedena na jiném účtu a měla by být schválena zastupitelstvem. Tyto záznamy však nejsou nebo se zatím nenašly,“ uvádí Emil Vaculík.

Peníze však nejsou jediným sporem, který vládne Čavyní. Lidé zde poukazují například na možné sportovní aktivity v Čavyni. „Těžební firma nám například darovala novou buňku pro místní sportovce, kterou chce dnešní vedení Čavyně odstranit, protože je na obecním pozemku. S těžbou už se začalo a nikdo s tím nic neudělá, tak proč nevyužít, když z toho obec také něco může mít?“ zmiňuje Miroslav Svatek z Čavyně.

Bývalý předseda osadního výboru Václav Pišinger ml. zpochybnil dokonce i nové volby výboru. „Starosta Vodňan mi oznámil, že na základě anonymního telefonátu, který zpochybnil mou osobu, ruší volby a budou probíhat nové, ještě navíc tajné volby,“ konstatuje.

Ani toto nechce starosta Viktor Blaščák před jednáním zastupitelů komentovat.

Volby byly 16. dubna s devadesátiprocentní účastí voličů. Emil Vaculík získal 16 hlasů a byl tak zvolen předsedou osadního výboru.

Čavyně je osadou Vodňan vzdálenou od města zhruba tři kilometry. První písemná zmínka o Čavyni pochází z roku 1335. Na návsi stojí kaplička sv. Jana Nepomuckého z roku 1844.