Hasiči se zde však nestarali pouze o ochranu životů a majetku, ale až dodnes každoročně pořádají také hasičské plesy, taneční zábavy a poznávací i odborné zájezdy.

V současnosti má sbor 106 členů ve věkovém rozsahu od 18 do 80 let. „Ve svých řadách nemáme žádné děti, a to hlavně z toho důvodu, že se o ně u nás teď vlastně ani nemá kdo starat,“ uvedl starosta SDH Sedlice Karel Ambruš.

Přestože děti byste mezi sedlickými hasiči nenašli, se ženami už to takový problém není. „Nyní máme ve sboru přes dvacet žen, které s námi od letošního roku soutěží v ženských kategoriích,“ zmiňuje Karel Ambruš.

Sedlický sbor se letos zúčastnil šesti soutěží. Nejvýznamnější je pro ně ale jejich účast na Slovensku, odkud si přivezli čtvrté místo. „Třetí místo nám uteklo jen o šest desetin vteřiny. Vzhledem k tomu, že jsme soutěžili s půjčeným nářadím, to byl opravdu úspěch, který všichni obdivovali,“ svěřil se Karel Ambruš.

Letos se sedličtí dobrovolní hasiči zúčastnili několika zásahů. Při nedávných bouřkách to byl například úklid cesty od padlých stromů.

Velitel sboru Josef Tezka, však často vzpomíná na jiné zásahy, které se mu vryly do paměti. „Největším zásahem byly rozhodně povodně v roce 2002, kdy jsme pomáhali v Blatné,“ říká.

Sedličtí dobrovolníci však někdy vyjíždí i s profesionálními hasiči, takže se často dostanou i k větším zásahům. „Nedávno jsme byli hasit požár u rybníka Starobor a při hašení jsme narazili na člověka, kterého se nám naštěstí podařilo z ohně dostat. Bohužel ale nevím, jak to s ním nakonec dopadlo,“ svěřil se Josef Tezka se svým zážitkem.

Vzhledem k tomu, že soutěže v požárním sportu jsou už letos u konce, se sedlický sbor v letošním roce už na žádnou nechystá. V příštím roce ale plánují uspořádání poháru starosty přímo v Sedlici.

Robina Lískovcová