Úroda třešní mohla být letos nadprůměrná. Při jarních mrazech však ovoce hodně pomrzlo. Situace je tedy podobná jako v minulých letech. To potvrzuje Jaroslav Muška, ředitel firmy Zemcheba Chelčice, která se zabývá pěstováním ovoce. „Naše firma se vůbec nezabývá zpracováním, třešně prodáváme jen na přímý konzum za cenu, která se pohybuje mezi 25 a 45 korunami za kilogram. V tuzemsku o ně ale bohužel není zájem, takže je prodáváme většinou do zahraničí,“ zmiňuje.

Pětadvacetiletá Miluše chodí trhat třešně už od osmnácti let. „Když jsem byla studentka, byla to výborná brigáda. Teď už sice pracuji, ale chodím na třešně po práci a o víkendech. Přivýdělek se hodí. Navíc je velké plus, že peníze dostanu na ruku hned druhý den,“ říká a přiznává, že trhání třešní je poměrně fyzicky náročné. „Ty dva tři týdny to ale jde vydržet. Navíc to má i pozitivní stránku – člověk se přitom dobře opálí a je to fajn odreagování od normální práce,“ doplňuje.

Ze sadu se třešně dostávají nejen do obchodů, ale také do zpracovatelských firem, kde z nich vznikají marmelády nebo třeba i lihoviny. Jednou takovou firmou je i Zámecký ovocný lihovar v Blatné. „Vyrábíme třešňový destilát, o který ale na tuzemském trhu není praktický žádný zájem. Dá se říci, že sto procent výroby míří do zahraničí,“ říká vedoucí výroby Karel Lukáš. „Výroba tohoto destilátu je vlastně jednoduchá. Třešně částečně podrtíme a naskladníme do kvasných nádob. Tam po asi třech týdnech vykvasí a my to potom destilujeme,“ popisuje Karel Lukáš postup výroby. „Rádi bychom vykupovali třešně od tuzemských i zahraničních prodejců, ale ze zahraničí se nám to příliš nedaří. Pouze v minulém roce jsme vykoupili omezené množství třešní z Polska,“ dodává. Cena, za kterou třešně vykupují, se pohybuje mezi pěti až šesti korunami za kilogram.

Lucie Kotrbová, Robina Lískovcová