Neschopnost větší zátěže, ať fyzické či psychické, a vyčlenění z běžného pracovního procesu. To přinesly třiatřicetileté Veronice Příhodové vážné zdravotní potíže způsobené vnitřním onemocněním. Pak přišla šance od strakonického Sdružení zdravotně postižených.

V rámci veřejně prospěšných prací, místa dotovaného úřadem práce se mohla cítit opět užitečná, naučila se i pracovat s počítačem a podobně. Podle místopředsedkyně sdružení Drahušky Kolářové pracovala na pozici pomocný administrativní pracovník. V praxi to znamenalo nejen zpracovávání různých dokumentů, ale i pomoc při akcích organizovaných sdružením. „Bylo to i o tom, aby si vyzkoušela, jestli obstojí, a to se podařilo,“ podotkla.

O svých potížích ví Veronika od 18 let. Nejdřív se chtěla zařadit jako každý zdravý člověk, ale nešlo to. „Nebyla jsem schopná plnit požadavky zaměstnavatelů. Spolupracovníci mě brali, ale já jsem ten problém viděla,“ řekla. Částečný invalidní důchod též nic neřešil. Kvůli svému omezení nanejvýš mohla pomáhat v obchodě. Rok ve sdružení pro ni hodně znamenal. „Stálo mě to sice úsilí, ale přesvědčila jsem sama sebe, že mám na víc. Jinde a s jinými lidmi bych to nezvládla,“ dodala. Zúčastnila se i počítačových kurzů a lektor se jí věnoval i individuálně.

Nyní ve sdružení končí, ale své šance vidí s novými zkušenostmi mnohem lépe. Obavy z nového začátku má, je to ale úplně něco jiného než před rokem.

Dotované místo končí

Sdružení zdravotně postižených ve Strakonicích, to je dnes zájmová organizace do značné míry seniorská. Bez někoho, kdo by pomáhal připravovat programy, by se téměř neobešli.

Veronika Příhodová strávila na místě dotovaném úřadem práce jeden rok a nyní končí. „Byla jsem tu šťastná, těžce se mi bude odcházet,“ poznamenala.
Nyní tedy nastává problém, zda budou peníze na toto místo i na následující období. Drahuška Kolářová pracuje jako vedoucí Centra pro zdravotně postižené a ve sdružení je vlastně jen jako dobrovolník. „Doufám, že se podaří získat peníze i najít vhodného člověka,“ konstatovala.

Nebude to však nic jednoduchého. Podmínky pro podporu organizace, která zaměstnává zdravotně postiženého, se totiž zpřísnily. I když část platu dotuje i teď úřad práce, zůstává doplatek v řádu tisíců korun měsíčně. „Přitom bychom měli podmínky i pro těžce zdravotně postiženého či vozíčkáře,“ doplnila.

Výhodou sdružení může být to, že se jí už vloni pro uvedené místo s výrazným přispěním Nadace Blanicko – Otavské podařilo zajistit počítač. Příspěvek činil patnáct tisíc korun. Další peníze přidalo samotné sdružení.