Hrdost, pýcha a radost srší z obyvatel Drahonic. Jejich obec byla totiž vyhodnocena jako druhá nejlepší v krajském kole soutěže Vesnice roku. „Slyšel jsem to ve čtvrtek v rádiu, je to úžasná zpráva. Nepochybuji o tom, že je to zásluhou nového vedení obce. Řekl bych, že porotu musel hodně zaujmout celkový pohled na Drahonice, na zeleň, rybník a zároveň ten neskutečný klid v přilehlých Albrechticích,“ míní Jaroslav Brůžek st. z Albrechtic (Albrechtice jsou místní částí Drahonic, pozn. red.).

Nikdo takový úspěch v soutěži asi nečekal. „Říkali jsme si, že jako úplní nováčci v soutěži budeme vůbec rádi, že k nám porota přijede a my se jí budeme moct představit. To, že jsme hned napoprvé takto zaujali a získali druhé místo v kraji, je neuvěřitelné,“ hodnotí starosta Drahonic Václav Vokáč.

Obec v soutěži sázela především na celkový vzhled návsi s dominantním rybníkem a také na práci s dětmi. „Tak trochu jsme doufali v nějakou stuhu, konkrétně jsem věřila v ocenění za práci s dětmi, ale ani ve snu by mě nenapadlo, že bychom se mohli umístit jako druhá nejlepší obec v kraji,“ konstatuje Hana Častoralová z Drahonic.

Drahonice uspěly v konkurenci třiatřiceti jihočeských obcí, což je nejvyšší počet v historii. První místo Vesnice roku získala Dražíč na Českobudějovicku, třetí Borovany na Písecku.

Druhá nejlepší jihočeská vesnice roku zaujala komplexní prezentací běžného života v obci. „Nesnažili jsme se předvést porotě nějakou show, jen jsme chtěli kompletně představit Drahonice při jejich běžném životě,“ uvádí starosta Václav Vokáč.

Porota nejprve navštívila obecní úřad, kde na ně čekala prezentace obce, která představila spolky, kulturní památky, kulturní akce, činnost mládeže či sportovní činnost. Následovala vyjížďka do terénu, a to doslova vyjížďka, jelikož jako dopravní prostředek čekalo na každého člena poroty jízdní kolo. „Bylo to pro ně překvapení, jedna členka komise dokonce prozradila, že sedí na kole po patnácti letech,“ vypráví starosta.

Ve stylu překvapení za překvapením probíhala celá návštěva. Na návsi si v rámci programu také sama komise vysadila lípu na počest prvního přihlášení Drahonic do soutěže.

Následovala zastávka v kulturním domě, kde čekala výstava starých fotografií, v hasičské zbrojnici a poté v místní mateřské škole. „Třešničkou na dortu byla ukázka našich nejmenších hasičů. Vyhlásili jsme poplach, děti vyběhly ze školky a uhasily rozdělaný oheň,“ pokračuje Václav Vokáč.

Poslední bod programu byla návštěva přilehlých Albrechtic, kde komisi pamětník Zdeněk Vobořil krátce seznámil s historií rybníkové soustavy kolem Albrechtic.

Postavit prezentaci obce na přirozenosti se vyplatilo. Drahonicemi byla nadšená i tajemnice soutěže Marcela Roche. „Pro celou komisi byly Drahonice strašně milým překvapením a poté i horkým favoritem. Všechno tam skvěle funguje, je tam parta mladých lidí, ze kterých čiší elán a nadšení. Zkrátka ta úžasná atmosféra je tam cítit,“ říká.

Drahonice byly v soutěži poprvé, tudíž s prezentací nikdo neměl zkušenost. „Přesto to zvládli perfektně i po organizační stránce. Moc se mi líbil nápad s vysazením lípy, to bylo originální. Teď kdykoli pojedu přes Drahanice, na lípu se podívám. Doufám, že se obec příští rok zúčastní znovu a opět nás něčím překvapí,“ doplňuje Marcela Roche.

S tím se v Drahonicích počítá. „Tohle nás zavazuje zúčastnit se i příští rok, je to výzva,“ konstatuje starosta. Velký dík podle jeho slov patří všem občanům, kteří se zapojili do zvelebení návsi. „Všude bylo uklizeno, posečeno a obec vypadala krásně. Bez spolupráce obyvatel by to nikdy nešlo,“ doplňuje.

Ve Vesnici roku nebyly jedinou úspěšnou obcí na Strakonicku Drahonice. Zabodoval i Drachkov, který získal Cenu naděje pro živý venkov. „Vůbec jsme nedoufali, že napoprvé v soutěži uspějeme. Jsem z toho nadšený. Rozhodně se příští rok přihlásíme znovu,“ říká starosta Drachkova Miroslav Krčal. Prezentace obce před komisí se zúčastnilo devadesát obyvatel.

Do sedmnáctého ročníku Vesnice roku se zapojilo v krajském kole rekordních 33 obcí. Desetičlenná komise během první poloviny června všechny přihlášené navštívila. Vítězná obec Dražíč bude Jihočeský kraj reprezentovat v celostátním kole soutěže.

Úspěchy Strakonicka
V roce 2000 vyhrály krajské kolo Vesnice roku Chelčice. V celostátním kole skončily třetí.
V roce 2005 se stala Jihočeskou vesnicí roku Radomyšl.
V roce 2008 zvítězily Malenice v krajském kole a v celostátním kole pak obsadily třetí místo.
STUHY – 2006 – bílá stuha pro Malenice, 2007 – bílá stuha pro Řepici, 2008 – modrá stuha pro Řepici