Na Slovensku vám místo čisticího prostředku naloží do kamionu chemikálii používanou k výrobě heroinu. V Turecku čekáte na příjemce, který neexistuje, a pak vás vezmou do vazby. Přestože se ukáže, že šlo o zpackanou policejní akci, máte zákaz vstupu do země a s tím i utrum s prací. Nepodepsalo by se to na vašem zdravotním stavu?
Prodělané trauma a následného už půl roku trvající stres má s největší pravděpodobností velký podíl na tom, že Zdeněk Pekara, šofér z kauzy „turecký kamion“, prodělal minulý týden infarkt.
„Ve středu v noci jsem manžela odvezla do nemocnice, odkud ho převezli na koronární jednotku v Českých Budějovicích. Mluvila jsem s lékařem, který mu prováděl angioplastiku, a ten mi řekl, že to, co manžel prožil, by se podepsalo na každém,“ přiblížila události posledních dní Jitka Pekarová.
Mluvčí českobudějovické nemocnice Jan Dušek potvrdil, že Zdeněk Pekara prodělal infarkt a v tuto chvíli je ve stabilizovaném stavu, k příčině infarktu se však zařízení vyjadřovat nechce. Minulý pátek převezli lékaři tohoto pacienta na interní oddělení do Tábora.
„Už jsem v Táboře a cítím se docela dobře. Teď odpočívám. Jen už bych byl rád, kdyby se konečně něco vyřešilo a celá ta věc byla za námi,“ řekl Deníku Zdeněk Pekara.
Peklo rozpoutané prosincovou událostí totiž pro rodinu zdaleka neskončilo. Řidič má dodnes zákaz vstupu na území Turecka, na které je jeho zaměstnávající speditérská firma zaměřená, a to i přesto, že soud už rozhodl, že zákaz byl udělen neoprávněně. Navíc teď hrozí, že kvůli zdravotnímu stavu si možná za volant už nikdy nesedne.
„Je mladý, vždyť je mu teprve šestačtyřicet let, a já doufám, že bude v pořádku. Pevně věřím i v to, že bude dál moci dělat práci, která ho živí a kterou má pořád rád. Poslední půlrok byl ale hrozný. Na dílně bere opravdu jen minimum, dostali jsme se do finanční tísně, syn musel kvůli tomu ukončit vysokou a najít si v Praze zaměstnání. Dceru se na škole ještě snažíme udržet, ale ptám se, kdy už tohle všechno konečně skončí,“ povzdechla si Jitka Pekarová.
Česká konzulka Izabela Havlová je podle Pekarových jediným člověkem, který ve věci nějak koná.
Byla to navíc ona, komu se podařilo po třech dnech dostat Zdeňka Pekaru z tureckého vězení. Teď se snaží o oficiální vymazání řidičova zákazu vstupu z databáze tureckých úřadů.
Zdeněk Pekara chce po slovenské straně odškodnění. Jeho právník už psal na ministerstvo vnitra, ale dosud žádná odpověď nepřišla.
„Teď, když se hlavně ve slovenských médiích kauza znovu rozvířila, vzkázali Zdeňkovi z ministerstva, aby se brzy uzdravil. Já už to považuji za výsměch,“ dodává Jitka Pekarová.
Vyčíslit škodu a podat žádost o odškodnění chce i speditérská firma Pavlát. Teprve minulý týden dostali kamion zpátky z Turecka. Vykradený.
„Ukradli z něj, co se dalo. Naftu, ledničku, rádio, povinnou výbavu, baterii. Škoda je zhruba za padesát tisíc,“ upřesnil jeden z majitelů autodopravy Martin Pavlát.
I kdyby se nakonec vše dalo do pořádku, a to včetně zdravotního stavu Zdeňka Pekary, půl roku života prožitého v permanentním stresu už rodině nikdo nevrátí. Jitka Pekarová o tom ví své: „Pořád dokola přemýšlím, jak je možné, že mě někdo připraví o klid, o Vánoce, o studující děti a zdravého muže. Jsem nešťastná, naštvaná a bezmocná.“