Přes sto přednášejících ze sedmnácti evropských i mimoevropských zemí se vystřídalo během uplynulých patnácti let na mezinárodním odborném semináři na téma dřevostavby. Ve středu 20. dubna začal v areálu Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy ve Volyni jubilejní 15. ročník této akce, který pokračuje i ve čtvrtek. „Hlavním cílem semináře je stejně jako v předešlých letech popularizovat dřevostavby jako moderní stavební systém,“ uvedl ve svém projevu ředitel školy Jiří Homolka.

Každoročně stoupá počet účastníků semináře, letos je to 760 lidí, z nichž je 41 přednášejících.

Celkem je tady zastoupeno sedm zahraničních zemí, a to Švýcarsko, Rakousko, Německo, Finsko, Polsko, Slovensko a Kanada. „Letos máme pochopitelně jiná témata než loni, ale jinak k žádným zásadním změnám nedošlo. Z kapacitních důvodů ani není možné seminář jakkoli zvětšovat,“ konstatuje mluvčí semináře Ivan Kočí. „Jedinou, dalo by se říci, novinkou je to, že letos vystavují některé firmy i venku na dvoře. Konečně na to vyšlo počasí,“ doplňuje druhá mluvčí Eva Kahovcová.

Seminář je určen firmám zaměřeným na dřevostavby, stavařům, studentům, ale i široké odborné veřejnosti. Navštívila ho i řada absolventů školy, z nichž tady dnes někteří také vystavují a přednáší. Jedním takovým úspěšným absolventem je Stanislav Müller. „Je to už asi jedenáct let, co jsem školu dokončil, a kromě prvního ročníku dřevostaveb jsem nevynechal žádný,“ zmiňuje.

Jednotlivé ročníky se podle něj nedají srovnávat nebo dokonce některý vyzdvihnout nad ostatní. „Každý rok se seminář posouvá někam jinam, člověk tady vždycky potká lidi, které by za normálních okolností nikdy nepotkal. Kromě toho, že se tady dozvím zajímavé informace, je to vlastně i taková společenská událost. Podobných seminářů vznikala celá řada, ale stejně tak jak vznikaly, také zanikaly, protože nebyly dotažené do takové dokonalosti jako tenhle,“ míní Stanislav Müller.

Historicky první ročník semináře proběhl 2. dubna 1997. Tehdy se ho zúčastnilo třicet odborníků a tři přednášející. Od druhého ročníku byla akce rozšířena na dvoudenní.

Počínaje pátým ročníkem se musel seminář kvůli rostoucímu počtu účastníků přesunout do nedaleké školy v přírodě. Od roku 2003 se vrátil opět do prostor školy, kde zůstal až dodnes.