Čtyřiadvacetiletá Michaela žije ve startovacím bytě v ulici Stavbařů s dvěma malými dětmi druhý rok. Teď zastupitelé status těchto bytů zrušili a ona neví, co s ní bude.

„Tenkrát to pro mě byla určitě záchrana. Navíc nájem je podstatně nižší, než v pronajatém bytě, kde jsem dříve bydlela. Minimálně o čtyři tisíce korun,“ zmínila se.

Jak to s obyvateli těchto bytů bude, neví přesně ani radnice. Pět let, po které mohou maximálně v těchto bytech bydlet, by podle pracovnice majetkového odboru radnice Evy Charvátové narušeno být nemělo. „Pak budeme každý případ řešit individuálně,“ dodala. Je tedy možné, že současní obyvatelé startovacích bytů dostanou normální nájemní smlouvu, i to, že se budou muset vystěhovat.

V domě v ulici Stavbařů je celkem 40 bytů, z toho bylo 26 startovacích. Šest jich bylo delší dobu prázdných. „Čtyři z nich už byly nabídnuty, další dva jsou v jednání,“ doplnila Eva Charvátová.

Podle místostarosty Pavla Pavla byly před sedmi lety startovací byty schváleny s tím, že mají pomoci mladým. Postupem času ale na jedné straně přibývalo těch, u nichž byla naděje na jiné bydlení mizivá. Na druhé začal klesat zájem o startovací byty. Zároveň se ale množily žádosti o výměnu bytu za menší.

Nájemné
Ve startovacích bytech bylo nájemné první rok 25,62 korun za metr čtvereční. Druhý a třetí rok 35 korun, čtvrtý rok 50 korun a pátý 60 korun. Základní nájemné v běžných městských bytech bylo od 1. ledna 2010 stanoveno na 53,49 korun za metr čtvereční.