Strakonice – Jsou to nejmenší školáci, maturanti i ti, co už dávno ze školních lavic vyrostli. A mají dvě věci společné – lásku k folklóru a členství současné či někdejší v souboru Prácheňáček. Ti všichni i s rodiči či jen přáteli lidových tradic se v pátek večer sešli v městském domě kultury, aby společně oslavili třicátiny tohoto souboru.

Na pódiu i v kapele byl při jubilejním vystoupení často vidět například osmnáctiletý Patrik Ředina. „Do Prácheňáčku chodím od roku 2000, tedy zhruba od svých sedmi let. Drží mě v něm prostě láska k folklóru,“ řekl. Tento mladý muž nejenže je členem Prácheňáčku, ale zároveň hraje ve Strakonické dudácké muzice a založil si i Mladou dudáckou muziku. Kromě toho studuje sólovou hru na kontrabas na konzervatoři v Českých Budějovicích. V krajském městě navíc ještě účinkuje v dalším folklorním souboru.

Na vystoupení Prácheňáčku se přišly podívat i dvě bývalé členky, které se mi představily svými jmény za svobodna. „Tak si nás asi bude pamatovat víc lidí,“ shodly se obě dnes osmatřicetileté ženy, které v souboru byly ještě před rokem 1990. Lenka Hollarová vzpomínala nejen na dobrou partu, kterou tenkrát měli, ale i na zájezdy, třeba i do zahraničí. „Líbila se mi také naše lední soustředění na Zálesí,“ zavzpomínala. Podobně to viděla její kamarádka od dob Prácheňáčku až dosud Pavla Čadková. Ta se rozhovořila i pátečním vystoupení. „Moc se mi líbily jak nové věci, tak vystoupení, která jsme dělali už my. Třeba hrábě naruby,“ dodala.

Jmenované číslo spočívalo v tom, že při tanci s hráběmi chlapci měli na sobě sukně a dívky naopak jejich vesty. U diváků si vysloužilo stejně jako většina dalších bouřlivý potlesk. Navíc však zároveň díky svému vtipu spoustu smíchu.

Krátce po vystoupení jsem zastihla teprve desetiletou Alenu Svobodovou, která už je ale v Prácheňáčku pátým rokem. Její slova se ale příliš nelišila od všech předchozích. „Jsou v něm prima lidi a mám ráda folklór, tedy písničky, tancování, prostě všechno dohromady,“ řekla dívenka.

O přípravách vystoupení k třicetiletému výročí se rozhovořila Sylva Svobodová, která soubor vede a je zároveň jednou ze zakládajících členek. „Ti starší tomu přistupovali velmi zodpovědně. Scházeli se i mimo zkoušky, protože jindy neměli čas. Jsou mezi nimi už i maturanti a vysokoškoláci. To víte, menší děti to všechno berou spíš jako hru,“ poznamenala.

Mladší část souboru hned další den po výročním vystoupení čekala přehlídka v Českých Budějovicích.

Z historie
Dětský folklorní soubor Prácheňáček byl založen roku 1981. Cílem byla především příprava dorostu pro Prácheňský soubor písní a tanců. V roce 1997 se soubor stal občanským sdružením. Pro jeho činnost slouží klubovna v městském domě kultury, takzvaná Prácheňská jizba. Za dobu existence soubor mnohokrát reprezentoval město Strakonice na zahraničních i domácích folklorních festivalech, přehlídkách, ale i na různých oslavách či výročích. Soubor navštěvují děti ve věku od 6 do 18 let, které jsou rozděleny do dvou tanečních složek.