Ceny pohonných hmot stále stoupají. Litr naturalu už překročil hranici 35 korun. Následek? Možné zdražování autoškol. „Zatím zdražení neplánujeme, protože situace ještě není tak hrozná, nicméně pokud cena benzinu přesáhne, řekněme, 37 korun, asi bychom k tomuto řešení museli přistoupit,“ uvádí Filip Řezáč z blatenské autoškoly.

Způsob, jak ušetřit na výcviku, není. „Žák musí odjezdit 28 hodin, což je dané zákonem. Nemůžeme si dovolit jakkoli jízdy šidit,“ doplňuje Řezáč.

Ceny ve strakonické autoškole Jana Běhavého zůstávají zatím stejné jako v loňském roce. „Se zdražením teď nepočítám. Náklady na pohonné hmoty nejsou zdaleka nejpodstatnějším faktorem ovlivňujícím cenu kurzu. Kromě toho si myslím, že i když jde benzin nahoru, situace stále není tak dramatická,“ říká Jan Běhavý.

Pokud by přeci jen ke zdražování došlo, jednalo by se řádově o stokoruny. „Autoškola je konkurenční prostředí, takže úprava ceny pochopitelně také hodně závisí na tom, jak se k tomu postaví konkurence,“ pokračuje.

Převážnou část zájemců o řidičský průkaz tvoří studenti okolo osmnácti let, ale výjimkou nejsou ani starší lidé. Například třiadvacetiletá Eliška dělá autoškolu teprve nyní. „V osmnácti jsem byla studentka a neměla jsem na to peníze, takže si dělám řidičák až teď, když chodím do práce,“ konstatuje.

Zdražování zatím nehrozí ani ve vodňanské autoškole Kadlec. „Jezdím hlavně pro rybářskou školu a tam jsou ceny dané, měnit je nebudu,“ tvrdí Josef Kadlec. Šetřit ani podle něj nejde. „Musíte odjet daný počet jízd a naopak ještě někdy přidat pár navíc, aby to žáci pak zvládli u zkoušek,“ dodává.

Ceny autoškol se v současné době na Strakonicku pohybují mezi osmi až deseti tisíci korun.

Ceny řidičského průkazu skupiny B:
Autoškola Běhavý Strakonice - 10 000 korun (pro pracující), 9500 korun (pro studenty)
Autoškola Kadlec Vodňany - 9000 korun
Autoškola Řezáč Blatná - 8000 korun
Autoškola Trojanová Strakonice - 9500 korun