Žáci ze všech pěti strakonických základních škol včetně gymnázia v pátek 15. dubna vyrazili pomoct přírodě a našim lesům. Celé dopoledne sázeli stromky a sbírali odpadky v lese na Kuřidle.

Město Strakonice dělá každoročně nějaký ekologický projekt. „Letos je mezinárodní rok lesů, proto je věnován lesům. Naposledy proběhla podobně zaměřená akce v roce 2005 v rámci roku stromů ve Strakonicích,“ konstatuje Miroslav Šobr z odboru životního prostředí Městského úřadu ve Strakonicích.

Jinak úklidové akce se konají ve spolupráci se strakonickými základními školami pravidelně od roku 2006. Často se jedná o úklid lesa v okolí studánek a studánek samotných. „Každoročně na jaře uklízíme už osm studánek,“ doplňuje Šobr.

Sázení stromků je jakousi praktickou částí spadající pod rámec ekologické soutěže Stíny lesa tajemné, kterou letos už podesáté vyhlašuje město Strakonice ve spolupráci s Vodňany a Blatnou.

Žáci se přihlásili dobrovolně. „Paní učitelka přišla s tím, že můžeme jít uklízet do lesa a sázet stromky a kdo chce, ať se přihlásí. Tak jsem do toho šla. Chci nějak pomoct přírodě, když můžu,“ říká Pavla Křešničková z 9.A Základní školy Poděbradova ve Strakonicích.

Podobným způsobem už třída pomáhala například při čištění studánek. „Také jsem se přihlásila, protože bych ráda lesu nějak pomohla. A třeba se tady i něco naučíme a až tudy někdy v budoucnu půjdeme, uvidíme stromy, které jsme sami vysázeli,“ doplňuje Michaela Boudová ze stejné třídy.

Podle Miroslava Šobra jsou v tomto případě školy velice vstřícné. Za deset let, co soutěž běží, se všechny někdy umístily na přední příčce a vyrazily na vítězný výlet. „Letos je výborný kolektiv na ZŠ Poděbradova a ZŠ Čelakovského,“ chválí Šobr.

Po úklidu a vysázení zhruba čtyř stovek malých stromků si žáci opekli buřta a ohřáli se teplým čajem.

Soutěž Stíny lesa tajemné vyhlašuje město Strakonice prostřednictvím odboru životního prostředí ve spolupráci s Blatnou a Vodňany. Letos je už 10. ročník.