Je to poněkud zvláštní pocit kráčet po kamenných schodech do podzemí Strakonic, které před 700 lety zručný řemeslník osadil ve sklepení domu U Hroznu na Velkém náměstí.

Stavitel Jiří Urbánek zakoupil dům od soukromého vlastníka v roce 2007. Ve zcela zdevastovaném stavu. „Už v té době jsem věděl, že tady vstup do podzemí je. Ale až letos jsme se dostali k jeho vyčištění od bahna a vody, která sem tekla z poškozené kanalizace,“ přibližuje část historie domu ze 14. století. O stovky let později – v roce 1964 – státní památkáři ohodnotí dům s č.p. 54 jako „nejstarší a nejhodnotnější dům ve Strakonicích.“

Bohužel, také tady se projevila nestoudnost a neúcta režimu 50. let minulého století – lajdácky a nešetrně položená kanalizace zapříčinila sesuvy půdy a zatarasení chodeb pod tzv. Horním městem. Strakonice tak přišly o unikát, o kterém mnoho dalších měst jen sní . . .

Startovacím momentem alespoň pro částečné vyčištění, které začalo loni v září, a zpřístupnění chodeb, byla rekonstrukce Velkého náměstí.

Dům, který svým osudem poutá pozornost obyvatel, má v současné době dvě podzemní podlaží a pět horních pater. Ve sklepení a v prvním patře budou prostory pro výstavy strakonických sběratelů, v dalších patrech kanceláře firmy Jiřího Urbánka. „Mým snem bylo ukázat lidem kousek historie města a už věřím, že se to podaří. Poznal jsem, že mi hodně lidí fandí a moc jim za to děkuju,“ dodal Urbánek.

Dokončení rekonstrukce domu plánuje během letošního roku.