Sedmáků ze Základní školy Poděbradova ve Strakonicích jsme se ptali, jak by měl vypadat regionální živnostník či v čem by oni sami podnikali, případně v čem vidí ve Strakonicích díru na trhu. Odpovídali zhruba třináctiletí školáci Vojtěch Houska, Adam Hudec a Slávka Slivoňová.

Co by podle vás místní podnikatel měl udělat, aby byl úspěšný?

Adam: Třeba reklama by neměla být nějaká vlezlá, aby mě to otravovalo. To by mě spíš odradilo. Důležitá je i přijatelná cena. A muselo by to být také dostupné, třeba běžně k dostání v místních obchodech.
Slávka: Takový podnikatel by se měl chovat přátelsky, ale zároveň se nevnucovat.

Znáte nějaký místní či regionální výrobek, něco, co by se vyrábělo jenom tady?

Vojta: Třeba budějovické nebo strakonické pivo.
Adam: Chovají se tady ryby v rybnících, nebo třeba vodňanské kuře.

Kdybyste vy sami měli v něčem podnikat, co by to bylo? Co vás samotné by třeba zajímalo, co vám tady schází?

Vojta: Třeba rychlá občerstvení známých firem tady nejsou. To by mě zajímalo jako zákazníka a možnost pro podnikání by to také byla. Znám dost lidí, kteří by to určitě kupovali.
Adam: Já mám rád autíčka, tedy modely. A v téhle oblasti se toho tady moc sehnat nedá. Dokonce ani v Českých Budějovicích jsem toho moc nenašel. Víc se toho dá koupit tak akorát v Praze. Takže obchod s potřebami pro modeláře.
Slávka: Mě zajímají ruční práce. Když si něco vyrobím, víc si toho cením, než kdyby to vyrobily stroje. Obchodů s těmito výrobky, či s potřebami na ně tady také moc není. V Rabí máme kamarádku, která také vyrábí, tak si tam k ní jezdíme něco kupovat. Když si něco chci vytvořit, musíme to s taťkou shánět přes internet.