JANA ŠTROBLOVÁ
Staré oblečení, bytový textil či veškeré hračky nebude muset putovat do nádob na běžný odpad. Do dvou měsíců se ve městě objeví bílé kontejnery, které budou určené právě na ně.

Podle mluvčí radnice Ireny Malotové by se měly objevit podobně jako nádoby na elektroodpad na deseti místech ve městě, a to například na sídlišti Mír, v ulici Heydukova či ve Starém Dražejově. „Bohužel to ale nejspíš nebude v květnu, jak jsme se původně domnívali, ale spíše v červnu,“ zmínila se. Tento nový projekt totiž společnost Revenge rozjíždí na řadě míst v republice a v zájmu o kontejnery je značný přetlak. Podle informací firmy půjdou odložené věci k opětovnému využití nebo na průmyslové zpracování. Za to vše město Strakonice nezaplatí nic, musí jen poskytnout plochu pro umístění kontejnerů.

Eva Hadačová ze Strakonic dříve nosila nepotřebné šatstvo na charitu. „Tam ho ale dávno neberou. Tak nevím co s ním,“ dodala. Kontejnery na textil by tedy určitě využila.


Přibližně pět měsíců mají lidé ve Strakonicích k dispozici červené kontejnery na elektroodpad. Podle slov vedoucího odboru životního prostředí radnice Jaroslava Brůžka byly zatím vyvezeny jednou a převážně byly do poloviny plné. „I to je dobrý začátek. Něco takového má vždy pomalejší rozjezd. Stejně jako u třídění plastů či nápojových kartonů si na to lidé musí zvyknout,“ poznamenal.

Zdůraznil, že je dobrý každý vytříděný kilogram odpadu, který neskončí na skládce ve Vydlabech.

Plánované rozmístění:
Kontejnery na sběr textilu mají být na sídlišti Šumavská, v ulici Heydukova, v ulici Bavorova, na Sídlišti, na sídlišti 1. máje, v ulici Dr. Jiřího Fifky, na Jezárkách, na sídlišti Mír, v ulici Čelakovského a ve Starém Dražejově.