Morový sloup stál na Velkém náměstí od roku 1586. Ve čtyřicátých letech minulého století byl přemístěn na Palackého náměstí. Nyní na jeho původním místě archeologický průzkum odhalil jeho základy.

Podle archeologa Jiřího Valkonyho se takový nález dal čekat. „Jde o kamennou základovou podestu, na které sloup stál,“ popsal.

Kde stál kdysi morový sloup, ví obyvatel Strakonic Pavel Brtna. Ale jen z dobových pohlednic. „Pro mě, stejně asi jako pro většinu lidí už nezaměnitelně patří k Palackého náměstí,“ dodal.

Jak uvedla mluvčí radnice Irena Malotová, dnešní barokní mariánskou podobu získal sloup téměř sto padesát let po svém postavení. „Právě tehdy byl obohacen o sochy světců, nad nimiž je na středovém pilíři umístěna socha Panny Marie,“ vysvětlila.

Při rekonstrukci Velkého náměstí a přilehlých prostor už došlo ke dvěma objevům. Zhruba před dvěma týdny to byla v blízkosti ulice Lázeňská část valounové dlažby z období pozdního středověku a časného novověku. Během loňského srpna pak archeologové odkryli zbytky Pražské brány v prostoru před restaurací Fontána v ulici Lidická.

Restaurování
Mariánský sloup prodělal předloni dvě etapy restaurování. V té první došlo na sochy světců a andílky. Stála přes 200 tisíc korun a zhruba 140 tisíci přispěl Jihočeský kraj. Při druhé došlo na tělo sloupu a středovou sochu Panny Marie. Náklady byly 325 tisíc korun, necelými 300 tisíci korunami přispělo ministerstvo kultury.