K novému koníčku inspirovala Martina Bečváře ze Štěkně manželka se synem. „Syn začal chodit na včelařský kroužek do strakonického domu dětí a mládeže. Manželka ho tam doprovázela a včelám sama propadla. I když syna tento zájem po čase pustil, žena u toho zůstala a loni si pořídila první čtyři včelstva,“ říká Bečvář, který zanedlouho také našel ke včelaření cestu.

„Ačkoli je to úplně mimo rámec mých zájmů, začalo mě to bavit. U včel se člověk úžasně uklidní a odreaguje,“ pokračuje. Letos tedy Martin Bečvář zažádal o grant z Jihočeského kraje, získal dotaci zhruba deset tisíc korun a chce si pořídit vlastní čtyři včelstva.

O zmíněný grant, jehož výše byla v rozmezí od deseti do patnácti tisíc korun, zažádalo letos patnáct včelařů ze Strakonicka. Všichni uspěli. „Jedna z nich už dřív včely měla a přišla o ně. Jinak jde o samé nové včelaře,“ informuje předseda okresního výboru Českého svazu včelařů Josef Švelch.

Zájem o včelařství na Strakonicku tedy v poslední době roste. Důvodem může být právě finanční podpora z Jihočeského kraje. „Kdyby měli včelaři začínat sami ze svého, je to dost těžké,“ míní Josef Švelch.

Z grantu si včelaři pořídí čtyři včelstva, se kterými mohou začít.