VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Snem každého knihovníka je mít krásnou knihovnu

Vodňany – Takzvaným trhákem poslední doby je trilogie Milénium. Zaprášená v regálech však nezůstává ani klasika jako Jirásek, Čapek, Neruda či Němcová.

24.3.2011
SDÍLEJ:

Vodňanská knihovna pořádá pravidelné exkurze pro studenty základních a středních škol. Foto: DENÍK/Lucie Kotrbová

O vodňanskou městskou knihovnu se starají celkem tři pracovnice. Fungují tady dvě hlavní oddělení, a to dětské a oddělení pro dospělé. „Dětské oddělení čítá zhruba deset tisíc svazků a oddělení pro dospělé asi 24 tisíc svazků,“ uvádí vedoucí knihovny Eva Laudová.

Co se týče návštěvnosti jednotlivých oddělení, nelze určit, které je na tom z tohoto pohledu lépe. „Už dvacet let je to zhruba stejné. Neřekla bych, že zájem o knížky klesá, spíš naopak. Zájem je jak ze strany dětí, tak ze strany studentů, kteří často využívají meziknihovní výpůjční služby, tak i ze strany dospělých mezi 35 až 60 lety. To je asi nejvyšší procento čtenářů,“ pokračuje Laudová.

Knihovní fond obnovuje knihovna průběžně. Letos například dostala příspěvek 250 000 korun na nákup knížek a časopisů. Při výběru nových knížek se přihlíží především k požadavkům čtenářů a k daným podmínkám knihovny. „Snažíme se mít z každého oboru základ, co se týče například naučné literatury,“ konstatuje vedoucí knihovny.

Největším takzvaným trhákem poslední doby byla ve vodňanské knihovně trilogie Milénium. Zaprášená v regálech však neleží ani klasika jako Čapek, Jirásek, Neruda či Němcová. I o ně je především u studentů stále zájem.

Vodňanská knihovna pořádá řadu akcí, mezi pravidelné z nich patří exkurze pro studenty. „Ročně děláme zhruba sedmdesát akcí, z nichž převážnou část tvoří právě exkurze. Pro mladší ročníky jsou to informativní exkurze, pro vyšší ročníky jsou to i exkurze zaměřené na to, aby se žáci naučili orientovat jednak v samotných regálech, jednak v katalogu a jednak aby se naučili z knihy i číst potřebné údaje, nejen jméno autora,“ říká Eva Laudová. V rámci spolupráce knihovny a škol chodí studenti na exkurze i s předem zadanými tématy.

Akcí, která je nyní pro knihovnu aktuální, je blížící se patnáctý ročník Zeyerových Vodňan. Ten proběhne ve dnech 6. a 7. dubna a je jakýmsi specifikem vodňanské knihovny.

Městská knihovna při pořádání akcí spolupracuje s městskou galerií či městským kulturním střediskem.

Má knihovna do budoucna nějaký zatím nesplněný sen? „Snem každého knihovníka je mít krásnou knihovnu. My jsme na tom tedy teď daleko lépe než před několika lety, ale stále si pohráváme s myšlenkou knihovnu rozšířit,“ poznamenává vedoucí knihovny.

Možností pro rozšíření knihovny je ve hře několik. „Nad knihovnou se nám začínají uvolňovat byty, takže bychom mohli získat celou budovu. Za zvážení ovšem stojí, zda má smysl investovat do stávající budovy, nebo postavit úplně novou bezbariérovou vedle kulturního domu. To by se nám asi všem líbilo nejvíc,“ doplňuje Eva Laudová.

Přesto je na tom v této době knihovna s prostorem celkem dobře, jelikož mohla jeden z uvolněných bytů v horním patře využít jako depozitář.
Vodňanská knihovna má otevírací dobu v oddělení pro dospělé v úterý, čtvrtek a pátek a v oddělení pro mládež v pondělí a středu. Knihovna má ještě dvě pobočky – ve Křtěticích a v Radčicích. První zmíněná má půjčovní dobu v úterý od 16 do 18 hodin a druhá v pondělí od 17 do 18 hodin.

Historie knihovny ve Vodňanech sahá až do 16. století, kdy Havel Gelastus Vodňanský odkázal své knihy vodňanské škole pro potřebu nejen učitelů, ale i měšťanů. Dodnes se z této knihovny dochovalo 14 rukopisů a 65 tištěných knih, mezi nimi i 20 vydaných před rokem 1500. Jde především o díla náboženská, ale jsou mezi nimi i vydání klasiků a několik spisů z oboru lékařství a astronomie. Představují velmi cenný soubor knih z předních evropských tiskáren od konce 15. století do poloviny 16. století, který byl ve své době ojedinělým předchůdcem mnohem pozdějších veřejných knihoven.
V roce 1843 pak prostřednictvím spolku vodňanských měšťanů byla založena knihovna, která v roce 1844 měla již 300 svazků. Po roce 1860 se ve městě rozvíjí bohatý kulturní život. Založena je mj. i Měšťanská beseda, sdružující občany k čtenářským večírkům a k přednáškám, která měla také svou vlastní knihovnu.
Lidová knihovna ve Vodňanech vznikla pak v roce 1907 a měla k dispozici 1950 knih. Knihovna v této podobě plnila svou funkci až do roku 1949.
Se vznikem ONV se sídlem ve Vodňanech byla knihovně věnována větší pozornost. Knihovna byla obsazena profesionálním pracovníkem, narostl výrazně i knižní fond. Po zrušení ONV se knihovna stává zařízením MěNV.
V roce 1970 je při MěK otevřena též středisková knihovna, sdružující ve svém metodickém obvodě 20 lidových knihoven. Středisková knihovna má svůj samostatný fond, který čítá asi 7000 svazků. Z tohoto fondu jsou sestavovány soubory knih a jsou půjčovány na určitou dobu knihovnám v metodickém obvodě.
V roce 1980 se knihovna přestěhovala do nových vyhovujících prostor na Bavorovské ulici, kde má dvě oddělení - pro dospělé a pro mládež.
Po roce 1989 se knižní fondy sloučily a v přímé péči MěK zůstaly lidové knihovny v Radčicích a ve Křtěticích. Knihovna ale i nadále spolupracuje se všemi zbývajícími knihovnami. V roce 1999 byl do knihovny zaveden internet, který je čtenářům volně přístupný.

Autor: Lucie Kotrbová

24.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 25 000 Kč

Technici elektronici kontroly kvality, laboranti technik kvality - elektro zaměření. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, Kontrola a uvolňování materiálů a výrobků na vstupu a výstupu, Analýza a hodnocení měření dílů , Analýza vadných výrobků, Vystavení a zpracování interních reklamací, Spolupráce na tvorbě nápravných opatření, Denní komunikace se zákazníky a partnery v anglickém jazyce, , Požadavky, SŠ technického směru, praxe v oblasti kvality výhodou, Vyhláška 50, min. §5, Anglický nebo německý jazyk na mírně pokročilé úrovni, Znalost norem ISO 9001, ISO 14001 a OHSAS 18001, Uživatelská znalost MS Office (Word, Excel, Power Point), , Pracovní poměr na dobu určitou 1/2 roku s možností prodloužení , , Zaměstnanecké výhody: Prémie od prvního měsíce, závodní stravování, příspěvek na dopravu, příspěvek na dovolenou a Vánoce, příspěvek na penzijní připojištění/doplňkové penzijní spoření a další firemní benefity, Pružná pracovní doba, Kurz anglického jazyka přímo ve firmě. Pracoviště: Vertiv czech republic s.r.o., 387 01 Volyně. Informace: Iveta Narovcová, +420 383 312 100.

Výroba - Výroba Montážní dělník 20 500 Kč

Montážní dělníci elektrických, energetických a elektronických zařízení operátor elektromontáže. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20500 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Náplň práce:, předmontáž dílů pro sestavy, montáž elektro výrobků dle výkresů či elektronických návodek, výroba kabelových svazků, svařování ultrazvukem, , Požadavky:, Odborné vyučení, , Pracovní poměr na dobu určitou 1/2 roku s možností prodloužení , , Zaměstnanecké výhody: , Prémie od prvního měsíce, závodní stravování, příspěvek na odpolední směnu, příspěvek na dopravu, příspěvek na dovolenou a Vánoce, příspěvek na penzijní připojištění/doplňkové penzijní spoření a další firemní benefity. Pracoviště: Vertiv czech republic s.r.o., 387 01 Volyně. Informace: Iveta Narovcová, +420 383 312 100.

Výroba - Výroba Montážní dělník 13 500 Kč

Montážní dělníci výrobků z kombinovaných materiálů montážní dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Jedná se o montáž výrobků z plastů, obsluha strojů vyrábějící plastové součásti a následná montáž. Zkušenosti s výrobném závodem výhodou, VÝHODY: příspěvek na ubytování nebo dojíždění, závodní stravování, KONTAKT: Šimek Marek, tel.: 774492941, e-mail: simek@aktivteam.cz. Pracoviště: Aktivteam sv s.r.o. - pracoviště leifheit blatná, Sádlov, č.p. 1300, 388 01 Blatná. Informace: Marek Šimek, +420 774 492 941.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 19 730 Kč

Pracovníci v informačních kancelářích manažer infocentra Blatná. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19730 kč, mzda max. 29680 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Centrum kultury a vzdělávání Blatná vyhlašuje výběrové řízení na pozici odborného pracovníka, MANAŽER INFOCENTRA BLATNÁ, Náplň práce, . zajištění chodu IC Blatná (komunikace s návštěvníky, s ubytovateli, prodej, upomínkových předmětů, nábor brigádníků, prodej vstupenek, půjčování městských, kol…), . spolupráce s mateřskou destinační společnosti a okolními infocentry, . zajišťování produkce nových informačních materiálů a map, . správa a aktualizace informací na webových stánkách a Facebooku IC, . plánování podpory rozvoje cestovního ruchu v Blatné, . příprava každoroční konference o cestovním ruchu v Blatné a účast na konferencích o cestovním ruchu, (TourConf, Travelcon…), Požadavky:, . vysokoškolské nebo středoškolské vzdělání s maturitou, . výborné komunikační a organizační dovednosti, aktivní a tvůrčí přístup, . perfektní znalost regionu, . znalost anglického jazyka slovem i písmem, znalost dalších jazyků výhodou, . výborná znalost práce na PC, základy práce s grafickými programy výhodou, . řidičské oprávnění skupiny B, . časová flexibilita, aktivní a tvůrčí přístup, odolnost vůči stresu, samostatnost, pečlivost, dochvilnost,, zodpovědnost, vstřícnost, komunikativnost, týmovost, Nabízíme:, . zajímavou práci s vysokou mírou samostatnosti v přátelském kolektivu a příjemném prostředí, . možnost uplatnění vlastních vizí v oboru a jejich realizaci, . možnosti dalšího vzdělávání, profesního růstu, . uplatnění jazykových znalostí, . platové zařazení podle dosaženého vzdělání a praxe (dle platného platového předpisu), . zaměstnanecké výhody (FKSP, 5 týdnů dovolené), . pracoviště v centru města Blatná, Přihlášku včetně níže uvedených příloh doručte do 12. září 2018 do kanceláře Centra kultury a vzdělávání, Blatná na adrese nám. Míru 212, 388 01 Blatná (obálku označte heslem „Výběrové řízení – NEOTEVÍRAT“),, nebo ji zašlete emailem na adresu oberfalcer@ckvb.cz., Přílohy k přihlášce:, . Strukturovaný životopis a motivační dopis, . Koncepce fungování IC Blatná s krátkým hodnocením aktuálního provozu IC Blatná, Osobní pohovory s vybranými účastníky druhého kola proběhnou dne 18. září 2018., Termín nástupu: možný ihned, nebo dle dohody, Pracovní poměr: HPP na dobu neurčitou, Místo výkonu práce: Blatná, V případě dalších dotazů se obracejte na ředitele CKVB Edvarda Oberfalcera - 777 183 337, oberfalcer@ckvb.cz., Vyhlašovatel si vyhrazuje právo zrušit výběrové řízení v libovolné fázi bez udání důvodů.. Pracoviště: Centrum kultury a vzdělávání blatná, náměstí Míru, č.p. 212, 388 01 Blatná. Informace: Životopis, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Finále Kabelkového veletrhu Deníku se blíží, bude 5. září v IGY

Pozvánka na otevření kulturního magazínu umístěného na autobusové zastávce U Krámu na Horské Kvildě. Koná se ve středu 22. srpna od 18 hodin.Foto Ivana Řandová

Zastavení na zastávce Kvilda

Strážníci mají dvě nová auta. Jezdí ve škodovkách Karoq

Léto už tráví strážníci MP Strakonice v pohodlí dvou nových služebních vozů. Jde o typ Škoda Karoq Ambition 1,5 TSI se šestistupňovou mechanickou převodovkou. Strážníci si novinku považují. „Přivážel jsem jeden na služebnu. Je to fakt pohodlné auto,“ řekl jeden ze strážníků.

Všechny chutě Tábora

Tábor - Již pátý ročník festivalu lokální gastronomie Naše chutě potěší chuťové pohárky návštěvníků v neděli na zahradě Střelnice.

Veslařka Barbora Mátlová je juniorskou mistryní světa

Račice - Na labském kanálu vodních sportů v Račicích se konalo juniorské mistrovství světa ve veslování. Českou republiku v domácím prostředí reprezentovalo i jindřichohradecké trio Barbora Mátlová, Michala Pospíšilová a Albert Čekal. Všem členům VK Vajgar se povedlo s jejich posádkami postoupit do finálových jízd. Nejlépe šampionát, na němž startovalo 258 lodí z 58 zemí, vyšel Mátlové, jež se v posádce osmy stala mistryní světa.

Čumidlo, neznámé strašidlo z Javorníka

Jižní Čechy – Jihočeský spisovatel Hynek Klimek před nedávnem vydal další dětskou pohádkovou knihu. Pohádky divotvorné hory Javorník se zabývá opět nadpřirozenem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT