VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Snem každého knihovníka je mít krásnou knihovnu

Vodňany – Takzvaným trhákem poslední doby je trilogie Milénium. Zaprášená v regálech však nezůstává ani klasika jako Jirásek, Čapek, Neruda či Němcová.

24.3.2011
SDÍLEJ:

Vodňanská knihovna pořádá pravidelné exkurze pro studenty základních a středních škol. Foto: DENÍK/Lucie Kotrbová

O vodňanskou městskou knihovnu se starají celkem tři pracovnice. Fungují tady dvě hlavní oddělení, a to dětské a oddělení pro dospělé. „Dětské oddělení čítá zhruba deset tisíc svazků a oddělení pro dospělé asi 24 tisíc svazků,“ uvádí vedoucí knihovny Eva Laudová.

Co se týče návštěvnosti jednotlivých oddělení, nelze určit, které je na tom z tohoto pohledu lépe. „Už dvacet let je to zhruba stejné. Neřekla bych, že zájem o knížky klesá, spíš naopak. Zájem je jak ze strany dětí, tak ze strany studentů, kteří často využívají meziknihovní výpůjční služby, tak i ze strany dospělých mezi 35 až 60 lety. To je asi nejvyšší procento čtenářů,“ pokračuje Laudová.

Knihovní fond obnovuje knihovna průběžně. Letos například dostala příspěvek 250 000 korun na nákup knížek a časopisů. Při výběru nových knížek se přihlíží především k požadavkům čtenářů a k daným podmínkám knihovny. „Snažíme se mít z každého oboru základ, co se týče například naučné literatury,“ konstatuje vedoucí knihovny.

Největším takzvaným trhákem poslední doby byla ve vodňanské knihovně trilogie Milénium. Zaprášená v regálech však neleží ani klasika jako Čapek, Jirásek, Neruda či Němcová. I o ně je především u studentů stále zájem.

Vodňanská knihovna pořádá řadu akcí, mezi pravidelné z nich patří exkurze pro studenty. „Ročně děláme zhruba sedmdesát akcí, z nichž převážnou část tvoří právě exkurze. Pro mladší ročníky jsou to informativní exkurze, pro vyšší ročníky jsou to i exkurze zaměřené na to, aby se žáci naučili orientovat jednak v samotných regálech, jednak v katalogu a jednak aby se naučili z knihy i číst potřebné údaje, nejen jméno autora,“ říká Eva Laudová. V rámci spolupráce knihovny a škol chodí studenti na exkurze i s předem zadanými tématy.

Akcí, která je nyní pro knihovnu aktuální, je blížící se patnáctý ročník Zeyerových Vodňan. Ten proběhne ve dnech 6. a 7. dubna a je jakýmsi specifikem vodňanské knihovny.

Městská knihovna při pořádání akcí spolupracuje s městskou galerií či městským kulturním střediskem.

Má knihovna do budoucna nějaký zatím nesplněný sen? „Snem každého knihovníka je mít krásnou knihovnu. My jsme na tom tedy teď daleko lépe než před několika lety, ale stále si pohráváme s myšlenkou knihovnu rozšířit,“ poznamenává vedoucí knihovny.

Možností pro rozšíření knihovny je ve hře několik. „Nad knihovnou se nám začínají uvolňovat byty, takže bychom mohli získat celou budovu. Za zvážení ovšem stojí, zda má smysl investovat do stávající budovy, nebo postavit úplně novou bezbariérovou vedle kulturního domu. To by se nám asi všem líbilo nejvíc,“ doplňuje Eva Laudová.

Přesto je na tom v této době knihovna s prostorem celkem dobře, jelikož mohla jeden z uvolněných bytů v horním patře využít jako depozitář.
Vodňanská knihovna má otevírací dobu v oddělení pro dospělé v úterý, čtvrtek a pátek a v oddělení pro mládež v pondělí a středu. Knihovna má ještě dvě pobočky – ve Křtěticích a v Radčicích. První zmíněná má půjčovní dobu v úterý od 16 do 18 hodin a druhá v pondělí od 17 do 18 hodin.

Historie knihovny ve Vodňanech sahá až do 16. století, kdy Havel Gelastus Vodňanský odkázal své knihy vodňanské škole pro potřebu nejen učitelů, ale i měšťanů. Dodnes se z této knihovny dochovalo 14 rukopisů a 65 tištěných knih, mezi nimi i 20 vydaných před rokem 1500. Jde především o díla náboženská, ale jsou mezi nimi i vydání klasiků a několik spisů z oboru lékařství a astronomie. Představují velmi cenný soubor knih z předních evropských tiskáren od konce 15. století do poloviny 16. století, který byl ve své době ojedinělým předchůdcem mnohem pozdějších veřejných knihoven.
V roce 1843 pak prostřednictvím spolku vodňanských měšťanů byla založena knihovna, která v roce 1844 měla již 300 svazků. Po roce 1860 se ve městě rozvíjí bohatý kulturní život. Založena je mj. i Měšťanská beseda, sdružující občany k čtenářským večírkům a k přednáškám, která měla také svou vlastní knihovnu.
Lidová knihovna ve Vodňanech vznikla pak v roce 1907 a měla k dispozici 1950 knih. Knihovna v této podobě plnila svou funkci až do roku 1949.
Se vznikem ONV se sídlem ve Vodňanech byla knihovně věnována větší pozornost. Knihovna byla obsazena profesionálním pracovníkem, narostl výrazně i knižní fond. Po zrušení ONV se knihovna stává zařízením MěNV.
V roce 1970 je při MěK otevřena též středisková knihovna, sdružující ve svém metodickém obvodě 20 lidových knihoven. Středisková knihovna má svůj samostatný fond, který čítá asi 7000 svazků. Z tohoto fondu jsou sestavovány soubory knih a jsou půjčovány na určitou dobu knihovnám v metodickém obvodě.
V roce 1980 se knihovna přestěhovala do nových vyhovujících prostor na Bavorovské ulici, kde má dvě oddělení - pro dospělé a pro mládež.
Po roce 1989 se knižní fondy sloučily a v přímé péči MěK zůstaly lidové knihovny v Radčicích a ve Křtěticích. Knihovna ale i nadále spolupracuje se všemi zbývajícími knihovnami. V roce 1999 byl do knihovny zaveden internet, který je čtenářům volně přístupný.

Autor: Lucie Kotrbová

24.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Speciální pedagogové 23 000 Kč

Speciální pedagogové speciální pedagog ve středisku výchovné péče. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: , - vzdělání odpovídající zákonu č. 563/2004 Sb. o pedagogických pracovnících, - občanská a morální bezúhonnost, - psychická způsobilost, - znalost školských předpisů pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy, - práce na PC, - řidičský průkaz, - zkušenosti z diagnostiky a terapie dětí s poruchami chování výhodou, Zaměstnanecké výhody: Příspěvek na penzijní připojištění, stravenky, KONTAKT: e-mailem: reditel@dduhomole.cz, Mgr.Ira Vladimír, tel. 387203491. Pracoviště: Středisko výchovné péče strakonice, Ellerova, č.p. 160, 386 01 Strakonice 1. Informace: Vladimír Ira, .

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 13 000 Kč

Uklízeči a pomocníci v hotelích, administrativních, průmyslových a jiných objektech uklízeči. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: úklid v průmyslových objektech - potravinářská výroba., Práce s dezinfekčními prostředky, i ve výškách., Pracovní doba 7:00 - 16:00, Průkaz pro práci v potravinářském průmyslu., KONTAKT: Brytvak Viktor, tel.: 774571965. Pracoviště: Družstvo britvak cz - pracoviště chelčice 137, 389 01 Vodňany. Informace: Viktor Brytvak, +420 774 571 965.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 18 000 Kč

Zootechnici zootechnik/zootechnička. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání min. SŠ - zemědělského směru, praxe výhodou, Mzda: 18.000,-Kč + prémie, KONTAKT: Harantová Hana Ing., tel.: 602558413, e-mail: sumavanisovice@seznam.cz. Pracoviště: Šumava, a.s., 387 01 Volyně. Informace: Hana Harantová, +420 602 558 413.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Psycholog 22 000 Kč

Psychologové psycholog, speciální pedagog. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme magisterské vysokoškolské vzdělání v oboru psychologie nebo speciální pedagogika dle zákona o pedagogických pracovnících. Řidičský průkaz skupiny "B" je výhodou stejně jako jazyková vybavenost., Zaměstnaecké výhody: Možnost dalšího vzdělávání, osobní příplatek, zapracování a zaučení včetně vybavení testovými nástroji., Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou, KONTAKT: telefonicky, e-mailem. Mgr. Vácha Petr tel.: 725975587, e-mail: reditel@pppcb.cz nebo osobně na regionálním pracovišti PPP či přímo na ředitelství PPP v Nerudově ul 59, České Budějovice. Pracoviště: Pedagogicko-psychologická poradna, české budějovice, nerudova 59 - prac. strakonice, Chelčického, č.p. 555, 386 01 Strakonice 1. Informace: Petr Vácha, +420 725 975 587.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Máška v Hong Kongu.
3

Další mezinárodní úspěch malíře Jiřího Mášky

Návštěvnické centrum Správy NP Šumava v Kvildě dává možnost návštěvníkům nahlédnout do života jelena a rysa. Ilustrační foto

NÁZOR: Utajovaná pravda na Šumavě

Studenti se učili bránit před útočníkem

Strakonice - Pestrý program připravili vojáci pro studenty, kteří v pátek 16. března zavítali k 25. protiletadlovému raketovému pluku do Strakonic. Studenti si prohlédli zbraně, bojovou techniku a získali i cenné poznatky, jež mohou využít v civilním životě.

Tlaková vlna po výbuchu kotle vysklila plešiveckou kotelnu

Český Krumlov - V pondělí v pět hodin ráno se na českokrumlovském sídlišti Plešivec ozvala rána jako z děla. V kotelně, kterou provozuje firma Energo Český Krumlov, s.r.o., "bouchl kotel" a následná tlaková vlna vyrazila okna budovy kotelny.

Začalo jaro krajského přeboru. Osek přejel Dačice

Osek - Jen ti nejvěrnější přišli v hodně mizerném počasí na fotbal v Oseku. Ale jejich věrnost odměnili domácí skvělým výkonem a prvními třemi body v jarní části krajského přeboru.

OBRAZEM: Hokejisté Strakonic podlehli v play off Milevsku 6:7

Strakonice - Utkání play off krajské hokejové ligy mezio Strakonicemi a Milevskem se změnilo v nečekanou přestřelku. Domácí prohráli o gól.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT